عبدالله عبدالله رهبر دسته انتخاباتی “ثبات و همگرایی” با رد نتیجه نهایی انتخابات گفت که او پیروز میدان انتخابات است و “یک حکومت همه شمول” تشکیل می دهد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ این اظهارات در حالی بیان می گردد که عصر امروز سه شنبه (29 دلو – 18 فبروری) کمیسیون انتخابات، اشرف غنی رهبر دسته انتخاباتی “دولت ساز” را با 50.64 درصد آرا، به عنوان رییس جمهور افغانستان اعلام کرد.

این نهاد گفته است که بر اساس انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، اشرف غنی با کسب بالاترین رای موفق شد از دیگر رقبا پیشی گرفته و سقف 50 درصد به اضافه یک رای را کامل کند.

اما شامگاه امروز (29 دلو) حدود ساعت 8 شب به وقت کابل، عبدالله عبدالله با حضور داشت شماری از چهره های سیاسی طرفدارش، اعلام کرد که وی پیروز انتخابات است و به زعم خودش، تصمیم تشکیل حکومتش را اعلام نمود.

وی تاکید کرد: ” ما با تمام حوصله مندی منتظر ماندیم که پروسه انتخابات مطابق قانون و مقررات پیش برود؛ اما همه آگاه هستند که 300 هزار رای مشکوک، خارج از وقت و غیربایومتریک مورد بررسی قرار نگرفت. تصامیمی گرفته شد که مبنای قانونی نداشت”.

او نتیجه انتخابات را “دزدی” و “کودتا” در برابر اراده مردم افغانستان دانسته و تاکید کرد که این عمل ریشه و بنیاد غیرقانونی دارد و در برابر آن ایستادگی خواهد شد.

آقای عبدالله گفت که برخی اعضای کمیسیون که در بدل “پول و “تطمیع” به این پروسه خیانت کردند “خیانت ملی” را مرتکب شده اند.

او به طرفدارانش گفت؛ همانطور که آنها نتیجه را نپذیرفتند؛ مردم نیز این نتیجه ی “سرتاسر تقلب” را نپذیرند و در برابر آن ایستادگی کنند.

عبدالله عبدالله در آخرین جملات خود تاکید کرد که “تقلب کاران رو سیاه تاریخ هستند و ما حکومت همه شمول تشکیل می دهیم”.

برخی از منابع در کابل گفته اند که شرایط در این شهر به شدت امنیتی و حساس است و اطراف ارگ ریاست جمهوری و مراکز حساس دولتی، از سوی نیروهای امنیتی به شدت محافظت می شود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email