تیم ثبات و همگرایی با خروج از روند اعلام نتایج انتخابات، گفته است که کمیسیون انتخابات و هرگونه نتیجه‌ای که قرار است این کمیسیون اعلام کند؛ مشروعیت ندارد.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری جمهور؛ فضل‌احمد معنوی عضو ارشد تیم ثبات و همگرایی بعد از ظهر امروز سه‌شنبه (29 دلو – 18 فبروری) در صفحه توییتر خود نوشته است: “ما از روند بیرون شدیم. نه نهادی به نام کمیسون نزد ما مشروعیت دارد و نه هم نتیجه را که اعلان می‌کند. دلایل عدم مشروعیت هم «اظهر من الشمس» است. گذشت زمان به همه این بی عدالتی‌ها پاسخ می‌دهد.”

آقای معنوی افزود: ” چیزی را که نمی‌خواستیم، به انجام آن در ناگزیری قرار گرفتيم. زیاد تلاش كرديم، پروسه محور پیش برويم. به نهادها حداقل اعتماد كنيم. اما دیده می‌شود در این جا منطق و اصول جواب نمی‌دهد. صبر و شكيبايی  در حال  پايان يافتن است در نهایت کار بدان جا کشید که بگویم بایستیم هر چه باد آباد”.

این در حالی است که پیش از این، برخی اعضای تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله هشدار داده ‌اند که اگر نتایج انتخابات به صورت تقلبی اعلام شود، آن را نپذیرفته و حکومت موازی اعلام خواهد کرد.

ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری که در جوزجان به سر می‌برد، اواخر هفته اعلام کرد، در صورت اعلام نتایج تقلبی انتخابات، حکومت موازی به رهبری داکتر عبدالله اعلام خواهد کرد.

پس از آن، کریم خلیلی دیگر عضو برجسته تیم ثبات و همگرایی نیز طی اعلامیه‌ای تاکید کرده که نتایج تقلبی انتخابات پذیرفتنی نیست و در این صورت حکومت موازی اعلام خواهد کرد. محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی، سید منصور نادری رهبر حزب پیوند ملی و شماری دیگر از سیاسیون نیز از موضع‌گیری ژنرال دوستم اعلام حمایت کرده‌اند.

همچنین فضل‌احمد معنوی دو روز پیش هشدار داده بود: ” اگر حرف حق شنیده نشود هیچ ممکن نیست که بار دیگر کسی یک نتیجه تقلبی را بالای مردم بقبولاند و ما آن کار را می‌کنیم (کاری که در 2014 انجام ندادیم) به هر قیمتی که تمام شود، شود و مسوولیتش هم به گردن کسانی است که از هر وسیله استفاده کرده تا خود را برنده اعلام کنند.”

عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز روز گذشته در نشست شورای وزیران در مورد اعلام نتایج انتخابات گفت که موقف تیم ثبات و همگرایی در این خصوص واضح و روشن است که نتایج تقلبی انتخابات را نمی‌پذیرد.

اما؛ کمیسیون انتخابات دیروز دوشنبه (28 دلو) پایان روند تطبیق فیصله‌های کمیسیون شکایات را اعلام کرد و گفت که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری 1398  نیز بعد از ظهر امروز (سه شنبه) و یا فردا اعلام خواهد شد.

با این وجود، صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری که امروز سه‌شنبه (29 دلو) در کابل صحبت می‌کرد در پاسخ به سوالی مبنی بر موضع حکومت در خصوص احتمال اعلام حکومت موازی از سوی تیم ثبات و همگرایی تاکید کرده که طرف‌های انتخاباتی باید به نتایج انتخابات احترام بگذارند.

آقای صدیقی افزود که بر مبنای قانون اساسی انتقال قدرت تنها بر اساس اراده سیاسی مردم افغانستان صورت می‌گیرد و باید تمام طرف‌های ذیدخل به نتایج انتخابات احترام بگذارند.

آریاتودی – بخش سیاست

 

Print Friendly, PDF & Email