عبدالله عبدالله، رییس اجرایی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری روز دوشنبه (28 دلو – 17 فبروری) در نشست شورای وزیران به تحولات اخیر انتخاباتی پرداخته و گفته است که نتیجه انتخاباتی را که در آن “مشروعیت و شفافیت” نباشد؛ نخواهد پذیرفت.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ آقای عبدالله گفته است: ” تیم ثبات و هم‌گرایی تصمیم خود را گرفته و تصمیم بسیار واضح و روشن است که فقط نتیجه مشروع انتخابات برای ما قابل قبول خواهد بود و هیچ نتیجه‌یی که در آن مشروعیت نباشد و شفافیت نباشد، برای ما قابل قبول نیست”.

شماری از احزاب نیز در این باره واکنش نشان داده اند. چنان که جمعیت اسلامی، در اعلامیه‌ ای “دستکاری در نتیجه آرای مردم” را نوعی کودتا خوانده و جنبش ملی اسلامی افغانستان هم، تاکید می‌‎ورزد که روند انتخابات، نباید از مسیر قانونی آن بیرون شود.

هم‌زمان با این؛ معاون دوم دسته انتخاباتی گلبدین حکمتیار تصمیم‌های اخیر کمیسیون‌های انتخاباتی را زیر پرسش می‌برد.

حفیظ‌ الرحمان نقی، معاون دسته انتخاباتی گلبدین حکمتیار، نیز هشدار می‌دهد که برای جلوگیری از اعلام هرگونه نتیجه فراقانونی، آنان از “هرگزینه متصور و ممکن” کار خواهند گرفت.

آقای نقی می گوید: ” به خاطر جلوگیری از چنین یک تصمیم در معارضه با قانون، هر گزینه متصور و قابل امکان در پیش‌رو است و به هیچ‌وجه قابل قبول چنین یک نتیجه‌یی برای ما نیست”.

در همین‌‌حال؛ جمعیت اسلامی افغانستان، در اعلامیه‌ ای، آنچه را که بی‌پروایی در برابر “آرای واقعی” مردم افغانستان می‌گوید؛ این عمل را بحران‌زا می‌داند و از ایستاد‌گی در برابر اعلام نتایجی که به باور این حزب تقلبی و گونه‌یی کودتا باشد، یاد می‌کند.

جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری عبدالرشید دوستم، نیز تاکید می‌ورزد که روند انتخابات، نباید از مسیر قانونی آن بیرون شود.

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی جنبش ملی اسلامی افغانستان تاکید می کند: “متاسفانه، کمیسیون از روزی که درملوگ گزارش را برایش داد؛ از همان روز تک‌روی اختیار کرده و خودش عملا اصول و قوانین پذیرفته ‌شده را زیر پا می‌گذارد”.

با این ‌حال؛ کمیسیون مستقل انتخابات بدین باور است که این نهاد، همواره کارهایش را به‌ دور از جنجال‌های سیاسی، دنبال کرده است.

محمد حنیف دانشیار، عضو کمیسیون مستقل انتخابات اظهار می کند: ” مسایل سیاسی، موضوعات سیاسی، اصلا تاثیری در کار انتخابات نخواهد گذاشت و انتخابات یک پروسه حقوقی و تخنیکی است؛ مسوولیت ما پیش‌بُرد این پروسه است”.

روز یک‌شنبه (27 دلو – 16 فبروری)، کمیسیون انتخابات اعلام کرد که روند تفتیش ویژه و بازشماری آرای منازعه برانگیز انتخابات ریاست جمهوری را، دوباره آغاز کرده است.

روندی که این کمیسیون، روز دوشنبه، از پایان یافتن آن نیز خبر داد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email