مولوی عبدالسلام حنفی، معاون دفتر طالبان در قطر روز دوشنبه (28 دلو – 17 فبروری) اعلام کرده که قرار است توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان تا پایان ماه روان میلادی امضا شود.

مولوی عبدالسلام حنفی تاکید می‌ورزد که گفتگوها میان طالبان و امریکا به پایان رسیده است و دو طرف درباره روز امضای این توافق‌نامه آماد‌گی می گیرند.

آقای حنفی می گوید: ” دو طرف در این باره توافق کرده اند که این موافقت نامه تا آخر همین ماه امضا شود”.

شایان ذکر است که پیش از اعلام رسمی عملی شدن طرح کاهش خشونت‌ها در افغانستان، نمایند‌گان ایالات متحده امریکا و نمایند‌گان طالبان در باره این طرح دیدار و گفتگو خواهند کرد و سپس برای هفت روز طرح کاهش خشونت‌ها به گونه رسمی اعلام خواهد شد.

انتظار می‌رود که ده روز پس از امضای توافق نامه صلح میان امریکا و طالبان، گفتگوهای میان افغانان آغاز شود.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت نیز عملی شدن طرح کاهش خشونت‌ها را فصل تازه در افغانستان توصیف می کند؛ اما عملی شدن این طرح را پایان کار نمی‌داند.

در همین حال؛ عمران خان، نخست وزیر پاکستان روز دوشنبه در یک نشست جهانی درباره چهل ساله شدن مهاجرت افغانستانی ها به پاکستان، می‌گوید که تمامی نهادهای پاکستان به شمول حکومت و ارتش این کشور، درباره صلح افغانستان دیدگاه مشترک دارند و می‌خواهند که به افغانستان صلح بیاید.

آقای خان گفت: ” همگی باید امیدوار باشیم که رنج درازمدت مردم افغانستان به صلح مبدل شود. ما برای این هدف هر کاری انجام خواهیم داد. اکنون هم برای تسهیل این روند هر کاری انجام می دهیم”.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز امیدوار است که کاهش خشونت‌ها در افغانستان راه را برای پایان جنگ در کشور باز کند.

آقای گوترش گفت: ” امیدوار هستم که گفتگوهای سازنده‌ ای انجام شوند که در نتیجه آن، خشونت‌ها به ویژه خشونت‌هایی که غیر نظامیان را آسیب می رساند کاهش یابد. کاهش خشونت‌ها برای به میان آمدن یک توافق درازمدت صلح و آتش بس همیشگی بسیار مهم است”.

با این همه؛ زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز همین اکنون در اسلام آباد به سر می‌برد و درباره صلح افغانستان سرگرم گفتگو با مقام‌های پاکستانی است.

منبع: طلوع نیوز

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email