رییس جمهور غنی طی سخنرانی خود در نشست امنیتی مونیخ آلمان گفته است که افغانستان خواستار بحث صادقانه روی پناهگاه‌های امنیتی طالبان و امنیت منطقوی با پاکستان است.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری جمهور؛ آقای غنی در سخنرانی‌اش در نشست امنیتی مونیخ آلمان گفته است که آزادی ملاعبدالغنی برادر، به معنای حمایت پاکستان از روند صلح افغانستان نیست.

به گفته او؛ ملابرادر یک فرد است؛ اما “ما خواستار بحث صادقانه دوجانبه روی مسدود ساختن پناهگاه‌های طالبان و تفاهم مشترک درباره امنیت منطقوی با پاکستان هستیم.”

او تاکید می کند که در نتیجه گفتگوهای صلح، طالبان نه تنها از شبکه‌ القاعده فاصله بگیرد؛ بلکه مهم است تا این ‌گروه روابط خود را با تمامی شبکه‌های تروریستی که برای همسایه‌های افغانستان تهدید هستند، قطع کند.

این در حالی است که رییس جمهور غنی روز گذشته (26 دلو – 15 فبروری) در دیدارهای جداگانه با نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان و شماری از اعضای مجلس سنای امریکا نیز اظهار کرده که پاکستان تاهنوز هیچ اقدامی در برابر پناهگاه‌های طالبان در داخل این کشور انجام نداده است.

آقای غنی تاکید کرده است که تروریزم تهدید مشترک افغانستان و امریکا است و در روند گفتگوهای صلح امریکا و طالبان، این مساله باید جدی گرفته شود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email