بامداد یکشنبه (27 دلو – 16 فبروری) چندین موشک به سمت مقر فرماندهی نیروهای ایتلاف به رهبری امریکا و سفارت ایالات متحده در منطقه سبز بغداد شلیک شد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی به نقل از رسانه ها؛ یک مقام نظامی امریکایی در گفتگو با رویترز، این حمله راکتی را تایید کرده؛ اما درباره تلفات و خسارت‌های ناشی از آن توضیحی نداده است.

رویترز نوشته است که واشنگتن حملات راکتی در هفته‌های گذشته به سمت سفارت امریکا در منطقه سبز بغداد و مقر فرماندهی نیروهای ایتلاف را به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران منتسب می‌کند.

در عین حا؛ خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از یک مقام امریکایی نوشته است که این حمله راکتی با “راکت‌های کوچک” غیر از خسارت‌های جزیی، تلفاتی به دنبال نداشته است.

“مایلز کاگینز”، سخنگوی نیروهای ایتلاف بین‌الملل ضد داعش تصریح کرد که این حمله ساعت ۳:۲۴ بامداد به وقت محلی انجام گرفت و تحقیقات در این زمینه در جریان است.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در بغداد نیز اعلام کردند که صدای چند انفجار قوی را شنیده‌اند و به ‌دنبال آن هواپیماها در نزدیکی منطقه سبز به پرواز درآمد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، این نوزدهمین حمله از ماه اکتوبر است که هم سفارت و هم مقر نیروهای امریکایی با حدود ۵ هزار و ۲۰۰ سرباز را هدف قرار می‌دهد.

مسوولیت این حملات را تاکنون گروهی برعهده نگرفته است؛ اما ایالات متحده امریکا نیروهای حشد شعبی را که مورد حمایت ایران هستند؛ مسوول انجام این حملات عنوان می‌کند.

در حمله راکتی دسمبر گذشته (اوایل ماه جدی) به پایگاه نظامی “کی ۱” در کرکوک عراق یک کارمند قراردادی امریکایی کشته شد. این اتفاق شروعی بر حملات مستقیم امریکا و ایران به منافع و نیروهای یکدیگر در خاک عراق شد. به طوری که نیروهای امریکا در تاریخ (13 جدی – 3 جنوری) با دستور دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا در یک حمله هواپیماهای بی سرنشین، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران را در بغداد هدف قرار داد و کشت.

در پی این حمله نیز سپاه پاسداران در تاریخ (18 جدی – 8 جنوری) به پایگاه عین الاسد که محل استقرار نیروهای امریکایی در عراق است حمله کرد که طبق گفته مقام‌های پنتاگون، بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای ایالات متحده در این حمله آسیب دیدند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email