افغانستان، اوکرایین، کانادا، بریتانیا و سویدن از جمله کشورهایی هستند که خواهان پرداخت فوری غرامت به قربانیان هواپیمای بویینگ 737 از سوی ایران شده اند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ “فرنسوا فیلیپ شامپاین” وزیر امور خارجه کانادا در حاشیه نشست مونیخ گفته است که کشورهای متضرر از حادثه سقوط هواپیمای بویینگ 737 که در آسمان تهران هدف اصابت دو موشک قرار گرفته و منهدم شد؛ خواستار پرداخت فوری غرامت از سوی ایران به قربانیان این رویداد هستند.

افغانستان، اوکرایین، کانادا، بریتانیا و سویدن از کشورهایی هستند که شهروندان شان در این هواپیما حضور داشتند و در این رویداد جان خود را از دست داده اند.

آقای شامپاین گفته است: “مبلغ غرامت باید برای همه یکسان باشد و روند پرداخت غرامت باید هر چه سریعتر آغاز شود. ما در رابطه با ایران نه با اعلامیه های آن کشور بلکه اقداماتش قضاوت خواهیم کرد. با وزیر امورخارجه ایران در این باره صحبت کرده و درخواست خود را مطرح کردیم”.

وزیر امورخارجه کانادا تاکید کرده است: ” جامعه جهانی معتقد است که ایران باید به آنچه مسوولیتش در این زمینه است عمل کند. اگر ایرانی‌ها مسوولیت خود در قبال این حادثه را پذیرفتند؛ پس باید در انتظار پیامدهای آن باشند”.

تقریبا تمامی شهروندان افغانستانی جان باخته، در سنین جوان بودند

 

هواپیمایی بین المللی بوئینگ 737 اوکرایین روز چهارشنبه (18 جدی – 8 جنوری) تنها دقایقی پس از برخاستن از میدان هوایی بین المللی تهران، مورد اصابت دو موشک ضد هوایی سپاه پاسداران قرار گرفته و سقوط کرد. در این حمله، 176 تن به شمول خدمه پرواز جان خود را از دست دادند. ایران در ابتدا علت سقوط را آتش گرفتن ماشین هواپیما عنوان کرد؛ اما سه روز بعد، اعتراف کرد که این هواپیما توسط موشک هدف قرار گرفته است.

دست کم 13 شهروند افغانستانی نیز در این رویداد جان خود را از دست دادند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email