اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در جریان کنفرانس مونیخ گفته است که هم اکنون 95 درصد از کل عملیات های جنگی را نیروهای امنیتی این کشور انجام می دهند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای غنی روز شنبه (26 دلو – 15 فبروری) در حاشیه نشست امنیتی مونیخ گفته است که افغانستان برای کاهش نیروهای خارجی آمادگی کامل دارد و هم اکنون نیز مسوولیت نزدیک به 95 درصد از کل عملیات های جنگی در این کشور به عهده نیروهای امنیتی افغانستان است.

آقای غنی گفته است: ” ما آماده این کار هستیم. حالا تقریبا 95 درصد عملیات‌ها را نظامیان افغان انجام می دهند. نیروهای ما مسوولیت بیشتری را در زمینه تامین امنیت کشور به عهده دارند و خروج قوای خارجی از افغانستان لطمه ای به امنیت ما وارد نخواهد کرد”.

خروج نیروهای جهانی به ویژه امریکا از افغانستان یکی از شروط مهم طالبان برای دست برداشتن از جنگ و پذیرفتن آتش بس محسوب می گردد. طالبان روز شنبه (26 دلو) و در سالگشت خروج نیروهای شوروی که سی و یک سال پیش افغانستان را ترک کردند؛ به امریکایی ها هشدار دادند که از “سرنوشت شوروی درس عبرت” بگیرند.

طالبان در بیانیه ای گفته اند: ” اگر اشغالگران کنونی غربی و در مجموع ناتو و دست نشانده‌های آنها اندکی هوش و خرد داشته باشند؛ باید از شکست اتحاد شوروی و غلامان داخلی آنها عبرت بگیرند”.

با این همه؛ بسیاری از آگاهان هشدار می دهند که اگر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان با یک برنامه دقیق و منطقی به انجام نرسد؛ این کشور با سرنوشتی دچار خواهد شد که رژیم سابق سیاسی در اوخر دهه شصت خورشیدی با آن مواجه گردید.

در آن دوران، دولت وقت دموکراتیک افغانستان پس از خروج نیروهای شوروی دچار سقوط و از هم پاشیدگی شده و این کشور به سمت یک جنگ گسترده خانمانسوز رفته و ظهور گروه تروریستی طالبان نتیجه آن بود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email