حوثی‌های یمن می‌گویند که دست کم ۳۰ شهروند غیرنظامی که در میان آنها زن و کودک هم دیده می‌شوند؛ بر اثر حملات هوایی نیروهای ایتلاف در شمال یمن جان خود را از دست داده‌اند.

ظاهرا این افراد برای تماشای لاشه یک هواپیمای ساقط شده تجمع کرده بودند.

حوثی‌ها ساعاتی پیش گفته بودند که یک جنگنده از نوع “تورنادو” متعلق به ایتلاف را در شامگاه جمعه (25 دلو – 14 فبروری) با یک “موشک زمین به هوای پیشرفته” ساقط کرده‌اند.

“المسیره”، شبکه تلویزیونی متعلق به گروه حوثی‌ها روز شنبه (26 دلو – 15 فبروری) گزارش کرد: ” هواپیماهای دشمن گروهی از افراد را که برای تماشای لاشه هواپیمای ساقط شده در منطقه مصلوب، واقع در ولایت جوف تجمع کرده بودند بمباران کردند”.

یحیا سریع، سخنگوی گروه حوثی‌ها که از سال ۲۰۱۴ تاکنون کنترل صنعا، پایتخت و بخش گسترده‌ای از شمال یمن را در دست دارند؛ در شبکه تلویزیونی المسیره درباره رویداد شب گذشته گفت: ” آسمان یمن فضایی برای گردش کردن نیست. دشمن پیش از دست زدن به ماجراجویی، باید بسیار مواظب رفتارش باشد”.

 

عربستان خبر سقوط هواپیما را تایید کرد

نیروهای ایتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی خبر سقوط یک هواپیمای جنگی خود به دست حوثی‌ها در یمن را تایید کردند.

خبرگزاری دولتی عربستان به نقل از سرهنگ “ترکی مالکی”، سخنگوی نیروهای ایتلاف عربی در یمن اعلام کرد که این هواپیما که از نوع تورنادو و متعلق به نیروی هوایی ارتش عربستان سعودی بود؛ در ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه جمعه شب به وقت محلی در تاریخ 26 دلو در ولایت جوف واقع در شمال یمن سقوط کرده است. این خبرگزاری جزییات بیشتری از این رویداد به ویژه در مورد تلفات احتمالی و سرنوشت خلبان هواپیما منتشر نکرده است.

ترکی مالکی می گوید که هواپیمای سعودی پیش از سقوط در حال انجام مامویت پشتیبانی از نیروهای دولتی یمن بوده است.

سرهنگ مالکی درباره حملات بعدی ایتلاف به محل سقوط هواپیما و ادعای حوثی‌ها مبنی بر کشته شدن ده‌ها شهروند غیرنظامی سخنی نگفت.

 

صندوق نجات کودکان کشته شدن چند کودک را تایید کرد

صندوق نجات کودکان کشته شدن چند کودک در حمله هوایی روز شنبه نیروهای ایتلاف به گروهی از شهروندان غیرنظامی یمن را تایید کرد.

این نهاد که تشکیلاتی بین‌المللی برای کمک به کودکان در کشورهای در حال توسعه است؛ روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای با تایید این خبر در عین حال شمار دقیق کودکانی را که در میان کشته‌شدگان بوده‌اند اعلام نکرده است. صندوق نجات کودکان در بیانیه خود از کشورهای جهان خواسته است از “فروش اسلحه به طرف‌های درگیر در جنگ یمن” خودداری کرده و بدین وسیله آتش این جنگ را تیزتر نکنند.

نیروهای ایتلاف عربی به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ تاکنون در حال پشتیبانی از نیروهای دولتی یمن در جنگ با شورشیان حوثی هستند که از طرف ایران حمایت می‌شوند.

بنا بر آمار سازمان‌های حقوق بشری از ابتدای جنگ یمن تاکنون، ده‌ها هزار نفر در این کشور جان خود را از دست داده‌اند که بسیاری از آنها را شهروندان غیرنظامی تشکیل می‌دهند. گزارش سازمان ملل متحد نیز نشان می‌دهد که ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مردم یمن بر اثر جنگ آواره شده و ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دیگر از جمعیت این کشور همچنان نیاز به کمک دارند.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email