وزیر خارجه ایران گفته است که کشورش در هر شرایطی آماده مذاکره با عربستان سعودی است؛ اما سعودی ها از رفتار “خصمانه” خود در خاورمیانه دست برنمی دارند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز شنبه (26 دلو – 15 فبروری) که در حاشیه نشست مونیخ با خبرنگاران صحبت می کرد؛ تاکید نمود که ایران آماده گفتگوی مستقیم با عربستان است؛ اما ریاض تاکنون روحیه “مناسبی” برای نشان دادن حسن نیت خویش تبارز نداده است.

آقای ظریف گفته است: ” ما برای مذاکره آماده‌ایم. نخست وزیر پاکستان از ما خواست تا با عربستان مذاکره کنیم. من و سردار شهید قاسم سلیمانی توافق کردیم که به عربستان پیغام بفرستیم تا درباره کشورهای همسایه همچون عراق، یمن و … مذاکره کنیم. اما الفیصل، شاهزاده عرب به ما پاسخ داد که جنگ‌های کشورهای عربی به شما ارتباطی ندارد”.

او تصریح کرد: ” آنها به ما گفتند مساله کشورهای عربی به شما ارتباطی ندارد؛ ما در میان این کشورها زندگی می کنیم؛ جزیی از خاورمیانه هستیم؛ آیا موضوعات مربوط به منطقه ای که ما در آن هستیم به ما ارتباطی ندارد؟ آیا این گفته منطقی است؟”.

وزیر امور خارجه ایران افزود: ” پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی از عرب‌ها پیغامی دریافت کردیم که می‌گفتند ما خواهان مذاکره هستیم. ما همان روز به پیام پاسخ دادیم؛ اما دیگر جوابی از سوی آن‌ها دریافت نکردیم. اگر قصد بر کاهش تنش‌ها باشد راه‌های زیادی وجود دارد؛ اما من باور دارم که کشورهای همسایه همچون عربستان سعودی خواهان کاهش تنش‌ها نیستند”.

ظریف تاکید کرد که ایران با هیچ کشور همسایه مشکلی ندارد و امنیت کشورهای همسایه، ضامن امنیت خود ایران است. منطقه خلیج فارس متعلق به کشورهای منطقه است و برای تامین امنیت خلیج فارس، امریکا و اسراییل نمی توانند کار مثبتی انجام دهند؛ امنیت باید از سوی خود این کشورها تامین گردد.

آقای ظریف در بخشی از صحبت های خود در مورد توافق هسته ای این کشور و رفتار امریکا گفت: ” امریکا باید به میز مذاکره  بازگردد. ترامپ باور دارد که نظام ما در حال سقوط است و گمان می‌کنند که قرار است در این شرایط با ایران مذاکره کنند. آن‌ها چهل و یک سال است که خواهان تغییر نظام بوده‌اند؛ اما تا به حال نتوانسته‌اند به خواسته خود برسند”.

آریاتودی – بخش ایران

 

Print Friendly, PDF & Email