گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در مورد روند گفتگوهای صلح می‌گوید که در افغانستان اجماع سیاسی وجود ندارد و اگر از فرصت استفاده درست نشود؛ کشور با وضعیتی پس از خروج نیروهای شوروی سابق مواجه خواهد شد.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری جمهور؛ آقای حکمتیار که امروز شنبه (26 دلو – 15 فبروری) به مناسبت سی‌ومین  سالروز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان در کابل صحبت می‌کرد؛ هشدار داد که اگر موضع سیاسیون در مورد تامین صلح در کشور توحید نشود، تجربه گذشته تکرار خواهد شد.

او گفت: ” ما از مذاکرات امریکا و طالبان حمایت و از موضع ترامپ مبنی بر خروج نیروهایش استقبال می‌کنیم و این تصمیم را به نفع دو کشور امریکا و افغانستان می‌دانیم.”

به گفته او؛ فعلا اجماعی سیاسی در مورد صلح وجود ندارد؛ بلکه تلاش‌هایی برای سبوتاژ کردن این روند نیز جریان دارد.

حکمتیار گفت: ” معلوم نیست که هیات مذاکره کننده را چه کسی می‌سازد؛ چه طرحی دارد که به پایان جنگ منتج شود؟ بنابراین باید یک مرجع واحد از تیم‌های انتخاباتی، (دولت ساز، ثبات و همگرایی و صلح و عدالت) و مجموعه‌ای که در محور حامد کرزی جمع شده، به وجود آید و در رابطه به صلح تصمیم نهایی را بگیرد.”

به گفته او؛ این مرجع در مرحله اول باید روی چند موضوع ابتدایی مثل آتش‌بس، مخالفت با حضور نیروهای “اجنبی” و خودداری از تکرار تجربه خونریزی گذشته، توافق کند؛ بعدا مسایل مهم دیگری که در مورد نظام آینده ایجاب می‌کند؛ در مجمع وسیع‌تر که همه اقشار را نمایندگی کند، تصمیم گرفته شود.

حکمتیار با اشاره به‌ اینکه حکومت سابق برای ادامه حضور نیروهای شوروی سابق تلاش کرد، گفت: ” متاسفانه امروز هم با خروج زودهنگام نیروهای خارجی مخالفت می‌شود؛ امیدواریم حکومت و زمام داران کنونی اشتباه حکومت نجیب را مرتکب نشوند و از خروج نیروهای ناتو و امریکا بیم نداشته باشند تا جنگ در کشور پایان یابد.”

آخرین گروه از نیروهای شوروی سابق در 26 دلو 1367  از راه بندر حیرتان، افغانستان را ترک کردند. حکومت داکتر نجیب الله تا ابتدای سال 1371 (ثور) ریاست دولت را به عهده داشت؛ اما پس از آن، با توجه به فشارهای موجود، قدرت را به مجاهدین تحویل داد. این نقطه آغاز جنگ های داخلی بود؛ زیرا مجاهدین دارای رهبران متعدد بودند و یک مرجع تصمیم گیری واحد نداشتند و این مساله به آغاز جنگ های داخلی، تا ظهور طالبان در سال 1373 در اسپین بولدک قندهار انجامید.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email