بنا به گفته یک مسوول برجسته امریکایی در وزارت خارجه این کشور، امریکا و طالبان بر سر یک توافق آتش‌بس یک هفته‌ای توافق کرده‌اند.

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک مقام برجسته امریکایی گزارش داده است که دو طرف بر سر کاهش تنش و اقدامات خشونت‌آمیز توافق کرده‌اند و اگر این امر محقق شود؛ طرح صلحی که به امریکا اجازه خواهد داد خروج نیروهایش را آغاز کند، اجرایی خواهد شد.

این مسوول بدون پرداختن به جزییات اظهار کرد؛ کاهش حملات به مدت هفت روز به زودی آغاز خواهد شد.

به گفته این مسوول؛ مذاکرات گسترده صلح بعد از دوره آتش‌بس که طالبان در این مدت دست از حملاتشان خواهند برداشت؛ از سر گرفته می‌شود.

این مقام خاطرنشان کرد که واشنگتن اوضاع را زیر نظر می‌گیرد و در صورت عدم نقض آتش‌بس به مرحله اجرای توافق منتقل خواهد شد.

این مقام امریکایی تاکید کرده است: ” مذاکرات گسترده صلح شامل تمام اراضی افغانستان می‌شود و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا به توافق با طالبان نگاه مثبتی دارد. اگر مذاکرات بین امریکا و طالبان طبق برنامه پیش برود نیروهای امریکایی ظرف ۱۸ ماه از افغانستان خارج خواهند شد”.

قابل یادآوری است که برخی منابع طالبان نیز از توافق روی یک آتش بس هفت روزه با نیروهای امریکایی در افغانستان خبر داده بودند.

امریکا در حال حاضر نزدیک به 13 هزار سرباز در افغانستان دارد که وظیفه عمده آنها پشتیبانی هوایی از نیروهای نظامی افغانستان، آموزش و برنامه ریزی برای برخی عملیات های جنگی خوانده می شود.

شرط اصلی طالبان خروج بدون قید و شرط و تمام نیروهای امریکایی از افغانستان است؛ حال آنکه واشنگتن تنها روی کاهش نیروهایش توافق کرده است. همین مساله امضای توافقنامه صلح را به درازا کشانده است.

آریاتودی – بخش سیاست

 

Print Friendly, PDF & Email