رییس جمهوری آلمان روز جمعه (25 دلو – 14 فبروری) با انتقادی کم سابقه از سه قدرت بزرگ جهان، امریکا، چین و روسیه را متهم کرد که به بی‌اعتمادی و عدم امنیت جهانی دامن می زنند.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رییس جمهوری آلمان در سخنرانی نخستین روز کنفرانس امنیتی مونیج با اشاره به آنچه رقابت “قدرتهای بزرگ” خوانده می‌شود گفت که این رقابت‌‌ها می تواند خطر مسابقه تسلحیات هسته‌ای تازه ای را در جهان باعث شود.

آقای اشتاین‌مایر در سخنان خود از رویکرد سه قدرت بزرگ در امور جهانی ابراز تاسف کرد و بدون نام بردن از دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا و با انتقاد از شعار “امریکا را دوباره بزرگ سازیم” گفت: “بزرگ سازیم! حتا به قیمت تضعیف همسایگان و شرکا”.

رییس جمهوری آلمان در انتقاد از ایالات متحده امریکا گفت که “ایالات متحده، به عنوان نزدیکترین متحد ما و در دولت کنونی‌اش، ایده جامعه جهانی را رد می کند”.

وی همچنین با انتقاد از روسیه گفت: ” روسیه بار دیگر از نیروی نظامی و تغییر خشونت بار مرزها در قاره اروپا به عنوان ابزار سیاسی استفاده می کند”. اشتاین‌مایر همچنین خواستار یک سیاست واحد اروپایی در قبال روسیه شد و گفت که سیاست اروپا در قبال روسیه “فقط به بیانیه‌‌هایی برای محکومیت روسیه یا تحریم محدود نمی شود”.

رییس جمهوری آلمان همچنین با انتقاد از چین گفت: ” چین قوانین بین‌المللی را فقط به صورت گزینشی می پذیرد و آنهم تنها وقتی که در تضاد با منافعش نباشد. اروپا باید بین تشدید رقابت‌ها و نیاز به همکاری با چین، به تعادلی منطقی دست پیدا کند”.

فرانک والتر اشتاین‌مایر پس از انتقاد از سه قدرت امریکا، روسیه و چین گفت که نتیجه این وضعیت، “بی‌اعتمادی بیشتر، تسلیحات بیشتر، امنیت کمتر و در نهایت رسیدن به مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای دیگری خواهد بود”.

رییس جمهوری آلمان پس از انتقاد از سه قدرت بزرگ جهانی، به سیاستی که اروپا در این شرایط باید پیش بگیرد اشاره کرد و وظیفه آلمان را “حفظ یک اروپای متحد” برشمرد.

او گفت که آلمان باید هزینه‌های دفاعی‌اش را برای مشارکت بیشتر در امنیت اروپا و حفظ اتحاد خود با ایالات متحده امریکا افزایش دهد.  او همچنین گفت که منافع ایالات متحده امریکا از اروپا به سمت آسیا تغییر جهت پیدا کرده است.

اشتاین‌مایر همچنین با اشاره به پیمان ناتو گفت: ” تنها با اقدام مشترک می توانیم قدرت اقتصادی، توانایی نظامی و نظم سیاسی ضروری برای دفاع از یک نظم جهانی قانونمند داشته باشیم”.

کنفرانس امنیتی مونیخ روز جمعه (25 دلو – 14 فبروری) در مونیخ آلمان آغاز به کار کرد و تا یکشنبه (27 دلو – 16 فبروری) ادامه خواهد داشت و در جریان سه روز کنفرانس، برخی از رهبران و وزرای خارجه دهها کشور از جمله اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان با هیات بلندپایه از این کشور حضور دارند.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email