دبیرارتش امریکا، توافق طالبان برای “کاهش پایدار خشونت” را نخستین گام برای حل و فصل سیاسی اوضاع افغانستان اعلام کرده است

به گزارش آریاتودی به نقل از اسپوتنیک؛ “رایان مک کارتی” وزیر ارتش ایالات متحده امریکا، در بیاناتی ابراز داشت  که توافق بر سر “کاهش پایدار سطح خشونت” در سراسر افغانستان، که توسط مقامات امریکایی و نمایندگان گروه طالبان به دست آمده است؛ اولین قدم برای دستیابی به یک توافق سیاسی در راستای حل و فصل اوضاع افغانستان است.

این نظامی ارتش امریکا در سخنرانی خود در باشگاه ملی مطبوعات امریکا در واشنگتن ضمن ابراز این مطلب گفت: ” رسیدن به چنین توافق، اولین قدم برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در افغانستان است. این توافق چندین هفته طول خواهد کشید؛ اما این یک نشانه بسیار خوب است که ما به سمت یک راه حل سیاسی پیش می رویم”.

پیش از این؛ خبرگزاری “آسوشیتدپرس” به نقل از یک مقام ارشد دولت ترامپ مدعی شد که مذاکره‌کنندگان امریکا و طالبان بر سر آتش‌بس موقت بین نیروهای دو طرف در افغانستان به توافق رسیده‌اند.

این مقام ارشد امریکایی که آسوشیتدپرس به نامش اشاره‌ای نکرده؛ مدعی شده است که توافق جدید به ‌زودی اجرایی خواهد شد و می‌تواند به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان منجر شود.

به گفته این مقام امریکایی؛ پس از اجرای توافقی که برای کاهش هفت‌ روزه خشونت در افغانستان بین امریکا و طالبان شکل گرفته، یک گفتگوی صلح با حضور همه طرف‌های افغانستانی ظرف 10 روز برگزار خواهد شد. این گفتگو بسیار مفصل خواهد بود و همه طرف‌های افغانستانی از جمله نیروهای مسلح افغانستان در آن حضور خواهند داشت.

روز پنج‌شنبه “مارک اسپر” وزیر دفاع امریکا در یک نشست خبری در بروکسل اعلام کرد که مذاکراتی بین طالبان و امریکا درباره یک طرح کاهش هفت روز خشونت انجام شده است. وی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه آیا این دوره هفت روزه را برای کاهش خشونت‌ بین دو طرف کافی می‌داند، گفت: ” از نظر ما در حال حاضر هفت روز کافی است؛ اما در هر صورت رویکرد ما برای ادامه این فرآیند به شرایط بستگی خواهد داشت”.

در حالی که مذاکرات امریکا و طالبان برای امضای توافقنامه صلح جریان دارد و برخی منابع آگاه از نزدیک بودن توافق صحبت می‌کنند؛ فرماندهان طالبان از آمادگی برای آغاز عملیات بهاری خبر می‌دهند.

دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا نیز اخیرا در یک مصاحبه رادیویی مدعی شد که شانس زیادی برای توافق موقت بین واشنگتن و طالبان طی هفته‌های آینده وجود دارد.

آریاتودی – بخش سیاست

 

 

Print Friendly, PDF & Email