رییس جمهور غنی در نشستی مشترک با مقامات ارشد دولتی و نظامی ایالات متحده امریکا در حاشیه نشست مونیخ، پیرامون مساله افغانستان با آنها گفتگو کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای غنی شام روز جمعه (25 دلو – 14 فبروری) در نشستی مشترک با مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا، مارک اسپر وزیر دفاع این کشور و زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان دیدار و درباره پیشرفت در گفتگوهای صلح صحبت کرده اند.

گفتنی است که در این دیدار، اسکات میلر – فرمانده عمومی ماموریت پشتیبانی قاطع – اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع افغانستان و هارون چخانسوری سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز حضور داشته اند.

ارگ ریاست جمهوری به رغم اعلام این دیدار، از جزییات دقیق این گفتگوها چیزی نگفته است.

هفته گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا در گفتگوی تلفونی با اشرف غنی، با وی در خصوص پیشرفت در زمینه گفتگوهای صلح با طالبان یاد کرده و گفته بود که به زودی توافقنامه ای زیر عنوان “توافق مشروط صلح” با این گروه به امضا خواهد رسید.

وی گفته بود که این توافقنامه، گام اول برای رسیدن به توافقنامه جامع و آتش بس دایمی در افغانستان به حساب می آید. نمایندگان طالبان که در قطر با طرف امریکایی گفتگو می کنند تاکنون در این خصوص اظهارنظری نکرده اند.

این در حالی است که ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی “ناتو” نیز در این نشست گفته است که کاهش نیروهای خارجی در افغانستان بستگی به “اراده جدی” برای قطع جنگ دارد.

آریاتودی – بخش سیاست

 

Print Friendly, PDF & Email