مشاور شورای امنیت ملی امریکا در اظهاراتی تازه اعلام کرده است که کاخ سفید به زودی توافقنامه صلح با گروه طالبان را به امضا خواهد رساند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ “رابرت اوبراین” مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز چهارشنبه (23 دلو – 12 فبروری) در واشنگتن اعلام کرد که دستاوردهای قابل ملاحظه ای را در مذکرات صلح با طالبان کسب کرده اند و به زودی توافقنامه ای جامع با این گروه امضا خواهند کرد.

وی گفته است: ” این یک مژده خوب برای افغانستان است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به زودی و ظرف چند روز آینده به امضا خواهد رسید. با امضای توافقنامه صلح، به جنگ در افغانستان پایان داده خواهد شد”.

این اظهارات در حالی بیان می گردد که روز گذشته، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده و رییس جمهور غنی پیرامون مساله صلح با یکدیگر گفتگوی تلفونی داشتند.

آقای پمپئو نیز از “پیشرفت قابل ملاحظه” در گفتگوهای صلح با گروه طالبان یاد کرده و گفته بود که به زودی توافقنامه صلح با این گروه نهایی خواهد شد.

در عین حال؛ دولت های آلمان و ناروی نیز برای میزبانی از نشست بین افغانی صلح اعلام آمادگی کرده اند.

در گزارشی دیگر که در پیوند با همین موضوع منتشر شده بود؛ دفتر رسانه ای کاخ سفید اعلام کرده است که دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده با توافق صلح با طالبان، به شکل “مشروط” موافقت کرده است.

ترامپ گفته است که در صورت پایان عملیات های طالبان، این توافقنامه به امضا خواهد رسید.

شایان ذکر است که به بیان مقامات امریکایی؛ پس از نهایی شدن توافق صلح این کشور با گروه طالبان، پروسه بعدی این روند، نشست بین افغان ها خواهد بود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email