تهدید تازه حزب سوسیال دموکرات برای خروج از دولت ایتلافی آنگلا مرکل، ابعاد تازه‌ای به بحران سیاسی این کشور داد.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ پس از آن که “آنگرت کرمپ کارن‌بایر” روز دوشنبه (21 دلو – 10 فبروری) به طور رسمی ضمن کناره‌گیری از ریاست حزب دموکرات مسیحی از نامزدی برای سمت نخست وزیری انصراف داد؛ این حزب تلاش دوباره‌ای را برای تعیین رهبر جدید و نامزد سمت نخست وزیری این حزب در انتخابات محلی اکتوبر ۲۰۲۱ آغاز کرده است.

آنگلا مرکل ۶۵ ساله که ۱۵ سال رهبری “بزرگترین اقتصاد اروپا” را برعهده داشته است؛ دو سال پیش اعلام کرد که دیگر نامزد مقام نخست وزیری آلمان نخواهد شد.

“لرس کلینگبایه”، دبیرکل حزب سوسیال دموکرات آلمان روز چهارشنبه (23 دلو – 12 فبروری) اعلام کرد که حزب متبوعش در صورتی که آنگلا مرکل به عنوان نخست وزیر بخواهد در دوره تعیین رهبر جدید حزبش با اعمال فشار بر متحدانش، مانع برگزاری انتخابات زودرس شود؛ از دولت او خارج خواهد شد.

آقای کلینگبایه همچنین تاکید کرد که ایتلاف حزب او با حزب دموکرات مسیحی تنها به واسطه حضور خانم مرکل در راس این حزب و به عنوان نخست وزیر بوده و پس از او دلیلی برای ادامه حضور در این ایتلاف وجود نخواهد داشت.

در عین حال؛ برخی از قانون‌گذاران نیز تلاش دارند تا از برگزاری انتخابات سراسری در نیمه دوم سال جاری میلادی که با ریاست دوره‌ای آلمان بر اتحادیه اروپا مصادف خواهد بود، جلوگیری کنند.

ایتلاف موجود در دولت خانم مرکل پیش از این نیز چندین بار متزلزل شده ولی با تعیین چهره‌های چپ‌گرا به ریاست حزب سوسیال دموکرات، این ایتلاف از سال گذشته شکننده‌تر شده است.

پس از آن که توماس کمریش روز شنبه (19 دلو – 8 فبروری) از ریاست اجرایی ایالت تورینگن کناره‌گیری کرد؛ ایتلاف بزرگ دولتی خواستار برگزاری انتخابات زودرس محلی شد. پیروزی آقای کمریش که از طریق ایتلاف همزمان با حزب دموکرات مسیحی و احزاب راست‌گرای سیاسی حاصل شده بود به یک بحران سیاسی در آلمان دامن زد؛ چرا که از سال ۱۹۴۵ ایتلاف با احزاب راستگرای افراطی در پارلمانی آلمان یک تابو بوده است.

شکستن این تابوی همکاری با احزاب راستگرای افراطی تاکنون پیامد استعفای خانم کرمپ کارن باویر، افزایش احتمال برگزاری انتخابات زودرس و متزلزل شدن دولت ایتلافی آلمان را به همراه داشته است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email