امریکا گفته است که ایران در پوشش پرتاب ماهواره به فضا، ظرفیت و قابلیت های موشکی خود را در حال ارتقا دادن است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز گذشته (22 دلو – 11 فبروری) در بیانیه ای گفته است که تهران قصد دارد ظرفیت موشک های بالستیک خود را تا جای ممکن گسترش دهد و تلاش برای پرتاب ماهواره به فضا نیز یکی از پوشش های “فریبنده” این برنامه است.

این اظهارات در حالی ابراز می گردد که روز یکشنبه (20 دلو – 9 فبروری) ایران ماهواره ای را زیر نام “ظفر” به فضا پرتاب کرد؛ اما به گفته مقامات ایرانی، موشک حامل این ماهواره نتوانست به سرعت مورد نیاز برای رساندن آن به مدار زمین، موفق عمل کند و این پروژه با شکست مواجه شد.

حالا وزیر خارجه امریکا در توییتی به این مساله واکنش نشان داده و گفته است: ” ایران از پرتاب ماهواره برای پیشبرد قابلیت‌های موشک بالستیک خود استفاده می‌کند که این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مخالفان خود را تهدید کنند و ثبات منطقه‌ای را به خطر بیاندازند”.

او در ادامه تاکید کرده است: ” به بزرگترین حامی تروریسم در دنیا نباید اجازه توسعه و آزمایش موشک‌های بالستیک داده شود”.

قطعاتی از موشک حامل ماهواره ظفر که در ولایت زاهدان ایران پیدا شد

 

این در حالی بود که فرانسه نیز روز دوشنبه (21 دلو – 10 فبروری) این اقدام ایران را محکوم کرده و از این کشور خواسته است تا به “تعهدات جهانی درباره برنامه موشک های بالستیک” عمل کند.

به رغم تمام اینها، وزارت خارجه ایران در بیانیه ای، اظهارات فرانسه را “مداخله آمیز” خوانده و گفته است که این اقدام جزو “حقوق ذاتی” این کشور است و در راستای توسعه علم و تکنالوژی می باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود: ” برنامه دفاعی موشکی ایران هم هیچ ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد؛ چون موشک‌های ایرانی اساسا برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند”.

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران نیز در صفحه توییتر خود از “اظهارنظرهای واهی و تکراری” مقامات امریکا و فرانسه انتقاد کرده و گفته بود: ” به دستگاه های دیپلوماسی امریکا و فرانسه توصیه می کنم به جای اظهارنظرهای واهی و تکراری، داستان ماهواره مصباح که سالها است در یک کشور اروپایی منتظر پرتاب به فضا است را مطالعه و مرور کنند و به افکار عمومی توضیح دهند. ملت ایران در توسعه علمی منتظر هیچ کسی نمی‌ مانند”.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email