منابع آگاه از گفتگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در قطر می‌گویند که طالبان از امریکا خواسته‌اند تا موقف شان را در باره صلح روشن بسازد؛ تا نظامیان این گروه درباره برنامه‌های نظامی شان در سال آینده خورشیدی تصمیم بگیرند.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ منابعی آگاه از گفتگوهای صلح در قطر می‌گویند که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به طالبان گفته است که در این باره رای زنی‌ها ادامه دارند.

سمیع یوسفزی، خبرنگار آزاد می گوید:” نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از دو تا سه روز وقت خواست که در این مدت برای امضای توافق نامه صلح از مقامات ارشد شان در واشنگتن هدایت بگیرد”.

در همین حال؛ گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی از نزدیک شدن امضای توافق نامه میان امریکا و طالبان سخن می زند.

حکمتیار می گوید: ” برای من قسمی معلوم می شود که شاید توافق نزدیک باشد؛ گفته‌های رییس‌جمهور امریکا که درباره حادثه ولسوالی خوگیانی ننگرهار داشت؛ گفت می‌خواهم که آخرین امریکایی باشد که در افغانستان کشته شد. معلوم می شود که جدی است و می خواهد از افغانستان نیروهایش را بیرون بکشد”.

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که نمایند‌گان این گروه در دیدارشان با خلیل‌زاد و وزیر خارجه قطر از امریکا خواسته‌اند تا موقف واشنگتن را درباره روند صلح هرچه زودتر روشن بسازد؛ زیرا نظامیان گروه طالبان برای فصل آینده جنگ در سردرگمی به سر می برند.

از سویی هم؛ دبیرکل ناتو از تلاش‌های ایالات متحده امریکا در روند صلح افغانستان پشتیبانی می کند و از طالبان می خواهد که خشونت‌ها را کاهش دهند.

“ینس استولتنبرگ”، دبیر کل ناتو اظهار می کند: ” طالبان باید بپذیرند که در میدان جنگ پیروز نخواهند شد؛ این گروه خشونت‌ها را کاهش دهند و نشان دهند که به یک آینده صلح آمیز در افغانستان متعهد هستند”.

منابع نزدیک به طالبان می پذیرند که در جریان گفتگوهای غیررسمی میان نمایندگان طالبان و نمایند‌گان امریکا در قطر، گروه طالبان برای کاهش خشونت‌های میان مدت تا پایان گفتگوهای میان افغانان انعطاف نشان داده‌اند؛ اما به توافق نهایی نرسیده‌اند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email