رییس جمهور غنی در صفحه توییتر خود نگاشته است که در یک تماس تلفونی با مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، درباره گفتگوهای امریکا و گروه طالبان صحبت کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای غنی روز سه شنبه (22 دلو – 11 فبروری) گفته است که وزیر خارجه امریکا از پیشرفت های “قابل ملاحظه” در رابطه با مذاکرات صلح ایالات متحده با نمایندگان گروه طالبان در قطر یاد کرده و درباره پیشنهاد طالبان جهت کاهش خشونت و آتش بس دوامدار صبحت کرده است.

در عین حال؛ صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری نیز در این رابطه گفته است: ” مایک پمپئو در رابطه به گفتگوهای جاری میان امریکا و طالبان معلومات ارایه کرد و از پیشرفت‌های قابل ملاحظه در خصوص کاهش پایدار خشونت که منتج به آتش بس شود، به رییس جمهور معلومات داد”.

آقای غنی تاکید کرده است: ” موقف اصولی حکومت افغانستان در خصوص صلح در حال ثمر دادن است. هدف اصلی ما قطع خونریزی و افغان کشی است و اکثریت مطلق افغان‌ها اجماع به صلح دارند و به خاطر بدست آوردن این هدف ما تدبیر، جرات، رهبریت و مدیریت در داخل افغانستان داریم و گام‌های بعدی این روند توسط دولت افغانستان به وجه احسن مدیریت خواهد شد”.

در این بین؛ وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز ابراز امیدواری کرده است که این “پیشرفت ها” به امضای یک توافق جامع پیرامون صلح بیانجامد و هر چه زودتر گفتگوهای بین افغانی و زمینه پایان خشونت ها فراهم گردد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email