در پی کناره‌گیری “آنگرت کرمپ کارن‌بائر”، جانشین تعیین شده برای آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان، بحران سیاسی حزب حاکم دموکرات مسیحی را فراگرفته است.

“آنگرت کرمپ کارن‌بائر” که در حزب دموکرات مسیحی این کشور برای جانشینی آنگلا مرکل تعیین شده بود؛ روز دوشنبه (21 دلو – 10 فبروری) اعلام کرد که برنامه‌ای برای شرکت در رقابت انتخاباتی آینده جهت نخست وزیری آلمان ندارد.

کناره گیری خانم کرمپ کارن‌بائر بعد از آن صورت گرفت که اعضای حزب در ایالت “تورینگن” این کشور، با وجود توصیه‌های مقامات حزب در برلین، به منظور رای نیاوردن نامزد چپگرا به همان فرمانداری رای دادند که حزب راست افراطی “آلترناتیو” برای آلمان هم از او حمایت می‌کرد. این زلزله سیاسی جانشین آتی آنگلا مرکل را زیر فشار انتقادات فزاینده هم حزبی‌ها و رسانه‌ها برد.

اکنون در میان نامزدهای جانشینی وی برای دبیرکلی حزب دموکرات مسیحی و نخست وزیری آلمان؛ “فردریش مرتز”، رقیب پیشین آنگلا مرکل در انتخابات ۲۰۰۵ به چشم می خورد. اما آقای مرتز کیست؟

فردریش مرتز در درون حزب دموکرات مسیحی به عنوان یک نماینده دست راستی و “رقیب سنتی آنگلا مرکل” شناخته می شود.

او که یک کارشناس اقتصاد است و گرایش های محافظه کارانه دارد؛ از منتقدان همیشگی نخست وزیر کنونی آلمان محسوب می شود. هوادارانش امیدوارند با انتخاب او آن دسته از اعضای حزب که به حزب راست افراطی “آلترناتیو” برای آلمان پیوسته اند بار دیگر بازگردند.

آقای مرتز در انتخابات برای رهبری حزب دموکرات مسیحی در اواخر سال ۲۰۱۸ شانه به شانه با آنگرت کرمپ کارن‌بائر پیش آمد؛ اما در نهایت با رای ۴۸۲ به ۵۱۷ مغلوب وی شد. ناظران معتقدند نطق پایانی ضعیف اش در شکست او بی‌تاثیر نبوده است.

وی از آن زمان بدین سو پستی را در دولت نپذیرفته است؛ هرچند چهره‌های شاخص حزبی به دفعات در حمایت از او سخن گفته اند.

آقای مرتز برای ۱۵ سال عضویت در پارلمان آلمان را در کارنامه دارد و از جون سال گذشته سمت نایب رییسی شورای اقتصاد حزب دموکرات مسیحی را بر عهده گرفته است.

“آرمن لاشِت”، فرماندار “راین‌وست‌فالیا” پرجمعیت‌ترین ایالات آلمان و “یِنس اسپان” وزیر صحت کنونی از رقبای احتمالی وی برای جانشینی آنگلا مرکل به شمار می‌روند.

انتخابات سراسری آلمان بناست در خزان سال ۲۰۲۱ میلادی برگزار شود و آنگلا مرکل ۶۵ ساله که ۱۵ سال رهبری کشوری که صاحب بزرگترین اقتصاد اروپاست را برعهده داشته؛ دو سال پیش اعلام کرد دیگر نامزد مقام نخست وزیری نخواهد شد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email