با اعلام ۱۰۳ مورد دیگر از مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در استان هوبئی، کانون اصلی شیوع این ویروس در چین، شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور از مرز هزار نفر گذشت.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ مقامات دولتی در چین با اعلام این خبر اعلام کردند که شمار افرادی که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در این کشور جان باخته‌اند به ۱۰۱۶ نفر افزایش پیدا کرده است.

کمیته ملی بهداشت و سلامت هوبئی همچنین از شناسایی ۲۰۹۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این ولایت مرکزی چین خبر داده که مرکز آن شهر ووهان، کانون اصلی شیوع این ویروس و انتقال آن به دیگر کشورهای جهان بوده است.

این در حالی است که بر اساس آخرین گزارش‌ها، ابتلای بیش از ۴۲ هزار نفر در چین به ویروس کرونا مورد تایید قرار گرفته و دست کم ۴۰۰ نفر در بیش از ۲۵ کشور جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

در هنگ کنگ، منطقه خودگردان تحت حاکمیت چین نیز با شناسایی دو مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا شمار افراد مبتلا به این ویروس به ۴۲ نفر افزایش پیدا کرده است.

بیشترین شمار ابتلا به ویروس کرونا در خارج از چین در کشور جاپان مشاهده شده؛ جایی که ابتلای ۱۶۱ نفر به این ویروس مورد تایید قرار گرفته است. پس از جاپان، کشورهای سنگاپور،‌ تایلند و کوریای جنوبی به ترتیب با ۴۵، ۳۲ و ۲۷ مورد بیشترین ابتلا به ویروس کرونا را به نام خود ثبت کرده‌اند.

در مالیزیا و تایوان به ترتیب ۱۸ و ۱۶ مورد ابتلا به ویروس کرونا مورد تایید قرار گرفته و کشورها استرالیا، آلمان و ویتنام هرکدام ۱۴ مورد ابتلا به این ویروس را شناسایی کرده‌اند.

در ایالات متحده امریکا، فرانسه و بریتانیا به ترتیب ۱۳، ۱۱ و ۸ مورد ابتلا به ویروس کرونا به ثبت رسیده است.  امارات عربی متحده،‌ کانادا و فیلیپین نیز به ترتیب از شناسایی ۸، ۷ و ۳ مورد ابتلا به ویروس کرونا خبر داده‌اند.

در هند و ایتالیا هر کدام ۳ مورد و در روسیه و اسپانیا نیز هر یک ۲ مورد ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است. بلجیم، نیپال، سریلانکا، سویدن،‌ کمبوج و فنلند نیز هر یک از شناسایی و تایید یک مورد ابتلا به ویروس کرونا خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش ویروس کرونا جان دو تن نفر را در فیلیپین و هنگ کنگ گرفته است. ویروس کرونا برای نخستین بار ماه دسمبر گذشته از شهر ووهان واقع در استان هوبئی چین به دیگر نقاط و حتی خارج از مرزهای این کشور شیوع پیدا کرد و نخستین مورد از مرگ ناشی از ابتلا به این ویروس روز یازدهم جنوری گذشته رسانه‌ای شد.

نگرانی رییس جمهوری چین از تبعات مخرب مهار ویروس کرونا بر اقتصاد کشورش

شی جین‌پینگ، رییس جمهوری چین که اخیرا پس از انتشار ویروس کرونا در کشورش کم‌تر در انظار عمومی ظاهر شده بود روز دوشنبه برای بازدید از یک بیمارستان پایتخت ماسک به صورت وارد یکی از محله‌های پکینگ شد.

رییس جمهوری چین در گفتگو با خبرنگاران از تدابیر تعیین کننده خبر داد که توسط دولت برای مهار کامل ویروس کرونا در دست اقدام است. وی همچنین نسبت به ریشه کنی کامل این بیماری همه‌گیر ابراز امیداواری کرد و ضمن اشاره به تبعات “کوتاه مدت” شیوع این بیماری خواستار توجه جدی به مساله بیکاری و تاثیر مخرب شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد کشورش شد.

این در حالی است که به نظر می‌آید مقامات چین پس از کاهش نرخ رشد اقتصادی در کشورشان که طی سه دهه گذشته به پایین‌ترین سطح خود رسیده در صدد یافتن راهی متوازن برای ریشه کنی ویروس کرونا هستند به نحوی که این رویکرد کم‌ترین تاثیر را بر اقتصاد این کشور داشته باشد.

شی جین‌پینگ روز سوم فبروری پس از بررسی گزارش کمیسیون ملی توسعه و اصلاح اقتصادی این کشور در جریان نشستی به مسوولان محلی گفته بود که برخی اقدامات اتخاذ شده برای کنترل ویروس کرونا برای اقتصاد چین مضر بوده است.

دولت چین طی روزهای اخیر به دلیل سوءمدیریت و ناکارآمدی در کنترل و مهار ویروس تحت فشار افکار عمومی قرار گرفته است. تلویزیون دولتی چین روز سه شنبه اعلام کرد که دو مسوول بلند پایه بهداشتی در ولایت هوبئی از کار برکنار شده‌اند.

بر اساس آماری که کمیته بهداشت و سلامت ولایت هوبئی روز دوشنبه (20 دلو – 9 فبروری) منتشر کرد ۲۰۹۷ نفر مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا شناسایی و تایید شده که این آمار نسبت به روز یکشنبه با کاهش بیست درصدی همراه بوده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email