سازمان ملل متحد روز دوشنبه (21 دلو – 10 فبروری) اعلام کرد که از ماه دسمبر (جدی) نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر در شمال غرب سوریه مجبور به ترک محل سکونت خود شده اند.

نیروهای دولتی سوریه از دو ماه پیش با حمایت نیروی هوایی روسیه عملیات خود علیه مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در مناطق تحت کنترل شورشیان را آغاز کردند.

آمار جدید افرادی که به دنبال درگیری های اخیر آواره شده اند در حالی اعلام می شود که حملات هوایی به مناطق تحت کنترل شورشیان طی ۲۴ ساعت گذشته جان ۲۹ غیرنظامی را گرفته است.

دیوید اسوانسون، سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل روز دوشنبه شمار افرادی را که به دنبال تشدید خشونت ها در ولایت های ادلب و حلب مجبور به ترک محل سکونت خود شده اند ۶۸۹ هزار نفر اعلام کرد.

وی گفت: “تعداد کسانی که در جریان این بحران آواره شده اند؛ اکنون به شکل فزاینده ای از کنترل خارج شده است”.

موج اخیر مهاجرت از شمال غرب سوریه اکنون به یکی از مهمترین مهاجرت های دسته جمعی از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه تبدیل شده است. امری که به گفته گروه های مدافع حقوق بشر ممکن است یکی از جدی ترین “فاجعه های انسانی” این جنگ ۹ ساله را پدید آورد.

حدود نیمی از ولایت ادلب و همچنین بخش هایی از ولایت های حلب و لاذقیه تحت کنترل گروه هیات تحریرالشام (بازوی پیشین القاعده در سوریه) و یا متحدان این گروه قرار دارد.

تخمین زده می شود که حدود سه میلیون نفر در مناطق تحت کنترل شورشیان در این مناطق زندگی می کنند. این در حالی است که نیمی از ساکنان این مناطق پیش از این حداقل یک بار در جریان جنگ داخلی سوریه مجبور به ترک محل سکونت خود شده اند.

در روزهای گذشته تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود که از راهبندان شدید در جاده های ولایت های ادلب و حلب به دلیل فرار ساکنان از درگیری ها حکایت داشت.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email