نتایج یک مطالعه دولتی در فرانسه که روز پنجشنبه منتشر شده است نشان می دهد افرادی که نامشان پژواکی از فرهنگ کشورهای حوزه مغرب (شمال افریقا) دارد برای استخدام در شرکت‌های بزرگ مورد تبعیض قرار می گیرند.

دولت فرانسه در این مطالعه از شرکت‌های بزرگی چون “ایرفرانس، آکور، آلتران، آرکما، رنو، رکسل و سوپرا استیریا” به عنوان شرکت‌های یاد کرده است که مطالعه صورت گرفته در آنها نشان از تبعیض علیه اقلیت‌ها دارد.

شش شرکت از هفت شرکتی که نامشان در این گزارش دولتی ذکر شده است؛ این نتایج را رد کرده‌اند و گفته‌اند که روش شناسی این مطالعه درست نبوده است.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که در تمامی شرکت‌های مطالعه شده، میزان موفقیت یک کاندیدا که اسمش پژواکی از فرهنگ کشورهای حوزه مغرب در خود دارد؛ ۹.۳ درصد است. این در حالی است که این نرخ برای کاندیداهایی که نامشان مبین اروپایی بودنشان است؛ ۱۲.۵ درصد ارزیابی می شود.

این مطالعه می گوید؛ کاندیداهایی که نامشان هویت افریقایی آنها را تداعی می کند؛ ۲۵ درصد کمتر از کاندیداهای اروپایی، پاسخ مثبت برای استخدام می گیرند.

دولت فرانسه این مطالعه را در ۴۰ شرکت بزرگ انجام داده است. در جریان این مطالعه ۱۰۳۴۹ کاندیدای واقعی یا ساختگی، مشخصات خود را با نام‌های متفاوتی (با نام‌های عربی یا اروپایی) به این شرکت‌ها فرستادند.

شرکت‌هایی که به روش شناسی این مطالعه اعتراض کرده‌اند می گویند که برخی از این مشخصات مکتوب، به کارکنان معمولی شرکت فرستاده شده‌اند؛ در حالی که آنها هیچ مسوولیتی برای بررسی این مکاتیب یا استخدام کاندیداها نداشته‌اند. آنها می گویند برخی از این درخواست ها نیز برای شغل‌هایی فرستاده شده‌اند که از قبل پرشده‌اند و بنابراین قابل بررسی نبوده‌اند.

دولت در پاسخ به انتقادات گفته است: “متاسفیم که روش مطالعه ممکن است نتیجه‌گیری نهایی را تحت الشعاع قرار داده باشد. تبعیض، خواه عمدی یا غیرعمدی، ممکن است در کشور ما وجود داشته باشد”. مقامات دولتی گفته اند که فاز دوم این مطالعه با اصلاح مشکلات مطالعه اول، به اجرا گذاشته خواهد شد.

ژان فرانسوا امدیو، جامعه شناس و رییس مرکز دیده بان تبعیض در فرانسه می گوید که شرکت‌های بزرگ می توانند به سادگی از روش دریافت “سی وی” بدون مشخصات استفاده کنند تا مشکل تبعیض قایل شدن بر پایه نام یا دیگر مشخصات کاندیداها از میان برداشته شود.

این جامعه شناس می گوید که نتایج این مطالعه دولتی او را شگفت زده نکرده است.  او می گوید که کاندیداهایی با ریشه خارجی ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از کاندیداهای اروپایی شانس استخدام در شرکت‌های بزرگ را دارند. او می گوید: “متاسفانه آمار و مطالعاتی درباره شرکت‌های متوسط و کوچک نداریم و اگر این مطالعه درباره شرکت‌های کوچک صورت گیرد احتمالا تبعیض در این شرکت‌های شکلی بسیار جدی‌تر دارد”.

رییس مرکز دیده‌بان تبعیض در فرانسه می گوید که بهترین راه مقابله با تبعیض در شرکت‌های بزرگ این است که دولت قانونی تصویب کند که “سی وی” بدون مشخصات کاندیداها در شرکت‌ها مورد بررسی قرار گیرند تا پیش‌داوری مرتبط با اسم، سن، جنسیت و آدرس کاندیداها باعث تبعیض علیه آنها نشود.

لایحه قانونی که دولت فرانسه برای “سی وی”های بدون مشخصات ارایه کرده بود در سال ۲۰۱۵ بوسیله قانونگذاران فرانسوی رد شد.

این جامعه شناس می افزاید که کشورهایی مانند آلمان، سویدن و هالند روش “سی وی” بدون مشخصات را به کار گرفته اند و در بریتانیا نیز مثلا برای استخدام در شبکه بی‌بی‌سی این تمهید بکار گرفته می شود.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email