ویروس کرونا در چین که شیوع آن اولین بار در ۵ جنوری توسط مقامات این کشور گزارش شد؛ تاکنون دست‌کم ۲۰۴۰۰ نفر را در این کشور آلوده کرده و از این تعداد جان دست‌کم ۴۲۵ نفر را گرفته است.

در خارج از مرزهای چین نیز اولین مرگ در فیلیپین و دومین مرگ در هانگ کانگ گزارش شده است. قربانی این ویروس در فیلیپین مردی ۴۴ ساله و ساکن شهر ووهان چین بوده است. در هانگ کانگ نیز یکی از ساکنان ۳۹ ساله این شهر که پیش از این سفری به ووهان داشته، درگذشته است.

در خارج از چین دست‌کم ۱۷۱ نفر در ۲۴ کشور و منطقه مختلف به این ویروس آلوده شده‌اند.

یک ماه پس از آغاز همه ‌گیری این بیماری، با تلاش دانشمندان در سراسر جهان اطلاعات قابل توجهی درباره این ویروس جمع‌آوری شده است. در کنار پژوهشگران، دولت‎ها و سازمان‌های بین‌المللی متعددی به مبارزه با شیوع آن پرداخته‌اند.

همکاری شبکه های بزرگ انترنتی و سازمان جهانی بهداشت برای مبارزه با گسترش کرونا

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که با شبکه های بزرگ اینترنتی جهان وارد همکاری شده است تا با اطلاعات نادرستی که درباره گسترش ویروس کرونا در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود، مبارزه کند. بر این اساس شرکتهایی همچون گوگل موافقت کرده‌اند؛ اخبار و اطلاعات این سازمان را در صدر نتایج جستجوی خود قرار دهند تا به این ترتیب افرادی که در حال جستجو برای یافتن اطلاعاتی درباره ویروس کرونا هستند، در سریع‌ترین زمان به اطلاعات درست و معتبر دست یابند.

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت توییتر، فیسبوک، تنسنت و تیک‌توک نیز موافقت کرده‌اند؛ در این پروژه همکاری داشته باشند و تدابیری را برای محدود کردن گسترش تبلیغات و اطلاعات نادرست به اجرا بگذارند.

آخرین یافته‌های دانشمندان؛ ویروس کرونا چگونه منتقل می‌شود؟

ویروس کرونا قابل انتقال از انسانی به انسان دیگر است.

این ویروس علایمی شبیه به یک آنفولانزای متوسط دارد؛ مانند تب، سرفه و مشکلات تنفسی. مبتلایانی که پیش از این دچار بیماری‌های مزمنی از جمله فشار خون بالا، دیابت یا بیماری‌های قلبی عروقی بوده‌اند، احتمالا علایم شدیدتری از این بیماری را نشان می‌دهند.

وزارت بهداشت فرانسه در بیانیه‌ای که با موضوع این بیماری منتشر کرد، می‌نویسد: ” این نوع از ویروس کرونا شبیه دیگر انواع این ویروس است که معمولا در پی تماس نزدیک افراد، از انسانی به انسان دیگر منتقل می‌شود؛ از جمله با پخش شدن ذرات ویروس در پی عطسه و سرفۀ فرد بیمار یا پس از لمس سطوحی که به تازگی به ترشحاتی حاوی این ویروس آلوده شده‌اند”.

مقایسه کرونا با سارس؛ شدت واگیردار بودن آن چقدر است؟

شدت واگیردار بودن این ویروس به اندازه ویروس سارس است. بر اساس مطالعاتی که از سوی چینی‌ها انجام شد؛ هر بیمار مبتلا به کرونا می‌تواند به طور متوسط ۲.۲ نفر را آلوده کند. مبتلایان به سارس نیز می‌توانستند هرکدام به تنهایی به طور متوسط ۳ نفر را آلوده کنند.

شدت واگیردار بودن آن از آنفولانزای زمستانی (که ویروس آن بطور متوسط ۱.۳ نفر را آلوده می‌کند) بیشتر و از سرخک (که هر فرد آلوده می‌تواند بیش از ۱۲ نفر را آلوده کند) کمتر است.

منشا آلودگی انسان به ویروس کرونا چیست؟

به گفته مقامات چین اولین و بیشترین بیماران آلوده به این ویروس در بازار شهر ووهان چین دیده شده‌اند. با این وجود بنا بر اعلام انستیتوت پاستور فرانسه، برخلاف آنچه در شبکه‌های اجتماعی بسیار بر آن متمرکز شده، اگرچه این نوع از ویروس بسیار به ویروسی که در خفاش دیده شده نزدیک است؛ اما هنوز موضوع انتقال این بیماری از خفاش به انسان ثابت نشده است.

دوره ابتلا به این بیماری، چگونگی پیشگیری یا درمان؟

سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که از زمان آلوده شدن بدن به این ویروس تا ظاهر شدن اولین علایم بیماری، به طور متوسط بین ۲ تا ۱۰ روز طول می‌کشد؛ اگرچه برخی مراکز علمی از جمله انستیتوت پاستور فرانسه این دوره را تا ۱۴ روز افزایش داده‌اند.

اما این بیماری از چه زمانی مسری خواهد شد؟ دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند پاسخی برای این پرسش پیدا کنند.

مقامات چینی ادعا کرده‌اند که مانند آنفولانزا، ویروس کرونا حتا قبل از بروز علایم بیماری نیز قابل انتقال است؛ چیزی که در سارس دیده نمی‌شد.

این ادعا هنوز ثابت نشده است؛ اما اگر واقعیت داشته باشد و بیماری حتا قبل از بروز علایم آن به اطرافیان سرایت کند، آنگاه شناسایی مبتلایان به آن دشوارتر و شیوع ویروس گسترده‌تر خواهد شد.

هنوز هیچ واکسن یا دارویی برای مقابله با این ویروس پیدا نشده است و آزمایشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان مشغول مطالعه راههای مختلف برای رسیدن به روشی برای درمان این بیماری هستند.

درصد مرگ و میر ناشی از آلودگی به کرونا

در حال حاضر نمی‌توان نرخ دقیقی را برای تعیین درصد مرگ در پی ابتلا به این ویروس مشخص کرد؛ زیرا هنوز مشخص نیست که در واقع چند نفر در سراسر جهان به این ویروس آلوده شده‌اند. با این وجود گمان می‌رود که نرخ مرگ و میر بین ۲ تا ۳ درصد در نوسان باشد.

مایکل رایان، مدیر برنامه‌های اضطراری سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: ” تا کنون دو درصد از کل تعداد مبتلایان به این بیماری جان باخته‌اند که این میزان مرگ و میر بیش از نرخ مرگ و میر آنفولانزای فصلی است”.

بیشترین گروهی که به این ویروس آلوده شده‌اند چه ویژگی‌هایی داشته‌اند؟

بررسی داده‌های مربوط به ۹۹ نفر از اولین مبتلایان به این بیماری در چین نشان داد که میانگین سنی بیماران ۵۵ سال بوده است. دو سوم آنها مرد بوده‌اند و نیمی از آنها نیز دچار بیماری‌های مزمنی از جمله مشکلات قلبی عروقی یا دیابت بوده‌اند.

با این وجود؛ در میان مبتلایان به این بیماری، کودکان نیز دیده می‌شوند بنابراین یافته‌های پزشکان در این موضوع هنوز کامل نیست.  همچنین هنوز مشخص نیست که چرا حال برخی از بیماران در هفتمین روز بیماری بدتر می‌شود.

تدابیر کشورها برای جلوگیری از شیوع کرونا

پیش از این کوریای جنوبی، اندونیزیا و زلاند جدید، ویتنام و فیلیپین از جمله آخرین کشورهایی بودند که برای سفر از چین به خاک کشورهایشان محدودیت‌های سختگیرانه‌ای را وضع کرده‌اند. آخرین تصمیمات اتخاذ شده توسط دولت‌های مختلف در این‌باره به شرح زیر است:

  • جاپان

در جاپان مسافران یک کشتی کروز حامل ۳۷۰۰ مسافر و خدمه، مدت ۲۴ ساعت است که به طور کامل در قرنطینه قرار گرفته‌اند. قرنطینه پس از آن آغاز شد که یکی از سرنشینان این کشتی که در زمان مسافرت با آن علایم این بیماری را نداشته است؛ روز شنبه یعنی شش روز پس از ترک کشتی علایم ابتلا به این بیماری را نشان داد.

مدیر این کشتی در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این قرنطینه آغاز شده است تا مقامات بهداشت عمومی جاپان فرصت لازم برای بررسی وضعیت سلامت همه میهمانان و خدمه کشتی را داشته باشند.

پس از چین، تاکنون جاپان با ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا، بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را در جهان دارد. پس از این کشور نیز کشورهای تایلند و سنگاپور قرار دارند.

  • امارات عربی متحده

خبرگزاری دولتی امارات اعلام کرد که این کشور از روز چهارشنبه هفته پیش، همه پروازهای خود را از مبدا و به مقصد چین به استثنای پروازهای پکینگ به حالت تعلیق در می‌آورد. میدان هوایی بین‌المللی دبی، سومین میدان هوایی پر رفت و آمد جهان محسوب می‌شود.

  • عراق

پس از ایالات متحده امریکا، استرالیا، زلاند جدید، اسراییل و فیلیپین، عراق نیز ورود خارجی‌هایی را که به‌ تازگی در چین بوده‌اند، به این کشور ممنوع کرد.

  • روسیه

مسکو روز دوشنبه اعلام کرد که احتمال دارد خارجی‌هایی را که به این ویروس آلوده شده باشند؛ از خاک خود اخراج کند. این کشور هفته گذشته نیز مرزهای خود با چین را که بیش از ۴ هزار کیلومتر مسافت دارد، بست و ارتباطاتش را با این کشور محدود کرد.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش دیدگاه و تحلیل

 

Print Friendly, PDF & Email