شهر بندری ریه‌کا در کرواسیا،‌ با برگزاری کنسرت‌های موسیقی متنوع آغاز فعالیت خود به عنوان پایتخت فرهنگی سال ۲۰۲۰ اروپا را آغاز کرد.

سه مضمون اصلی برای برنامه‌های فرهنگی امسال “ریه‌کا” در نظر گرفته شده که در کنار هم نمادهایی از هویت این شهر را می‌سازند؛ یعنی آب، کار و مهاجرت.

دو شهر گَل‌وِی (Galway) در ایرلند و ریه‌کا (Rijeka) در کرواسیا، پایتخت های فرهنگی اروپا در سال 2020 هستند.

این موضوعات در قالبهای متفاوتی می‌گنجد از جمله: نمایشگاه، کانسرت، نمایش‌ها، جشنواره‌ها، دیدار با هنرمندان کرواسیا و جهان، نوسازی برخی فضاهای شهری، نصب مجسمه،‌ تبلیغ کتاب و هم‌نشینی با شهروندان و گردشگران و غیره.

مجموعه برنامه‌های فرهنگی سال ۲۰۲۰ بناست هم این شهر و ویژگی‌های آن را به گردشگران اروپایی و جهانی بشناساند،‌ و هم مسایل فرهنگی و اجتماعی روز اروپا را در معرض دید آنها بگذارد.

در کل؛ بیش از ۲۵۰ برنامه فرهنگی شامل بیش از ۶۰۰ رویداد جداگانه در سال ۲۰۲۰ در ریه‌کا به اجرا درخواهد آمد که در آنها هنرمندان و شخصیت‌های برجسته‌ای از ۴۰ کشور اروپا و جهان حضور خواهند داشت.

در مراسم گشایش این مجموعه برنامه‌های فرهنگی،‌ “دوبراوکا شوسیا”، کمیشنر دموکراسی و جمعیت‌‌شناختی اتحادیه اروپا تندیس یادبودی را به “وژگو اوبرسنل”، شهردار ریه‌کا اهدا کرد.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email