نخستین نمایشگاه خیابانی کتاب زیر نام “کتاب‌ها صلح می‌‌آورند و به جنگ نه می‌گویند” روز (شنبه، ۱۲دلو) در کابل گشایش یافت.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ در این نمایشگاۀ دو روزه کتاب که در نوع خود در این بخش کابل بی‌پیشینه دانسته شده؛ شش‌هزار کتاب که نزدیک به دوهزار و پنج‌صد اثر گوناگون را دربرمی‌گیرد؛ از سوی دو بنگاه نشراتی به نمایش گذاشته شده‌اند.

برگزارکنندگان این نمایشگاه، می‌گویند که این کار، حرکت نمادین با هدف تامین صلح در کشور است.

شاهد فرهوش، از برگزارکنند‌گان این نمایشگاه خیابانی کتاب می گوید: ” تا زمانی که ما کتاب نخوانیم و تا زمانی که ما به کتاب چنگ نزنیم، تا ما کتاب را رفیق خود ندانیم، نمی‌توانیم به یک صلح نسبی برسیم؛ چه برسد به یک صلح دایمی”.

این نمایشگاه که صبح از روز شبنه گشایش یافته؛ از همان ساعات نخست، با استقبال باشند‌گان کابل همراه گشته است.

در این میان؛ کسانی هم هستند که می‌گویند برای انجام کار دیگری از خانه بیرون شده‌ بودند؛ اما این نمایشگاه خیابانی کتاب، آنان را به ‌سوی خود کشانیده است.

سلیمه شریفی، یکی از بازدیدکنندگان این نمایشگاه می گوید: ” انسان‌های بدون کتاب، نمی‌توانند هیچ‌گونه تغییراتی در زند‌گی خود بیاورند. به این دلیل، کتاب خواندن بسیار مفید است”.

دل‌آقا، باشنده پروان و از بازدیدکننده‌گان دیگر این نمایشگاه نیز تاکید می کند: ” فرهنگ کتاب‌خوانی باید در این‌جا نهادینه شود و ما باید برای کودکان‌مان، برای جوانان‌مان، چنین نمایشگاه‌هایی را برگزار کنیم”.

برگزاری نمایشگاه خیابانی کتاب در کابل، یک کار تازه است؛ اما پیش از این، نمایشگاه‌های بزرگ کتاب در بخش‌های گونا‌گون کابل در دانشگاهها و مرکزهای آموزشی دیگر برگزار شده‌ است.

آریاتودی – بخش ادبیات

 

Print Friendly, PDF & Email