“گرتا تونبرگ” فعال 17 ساله مدافع محیط زیست روز گذشته در نشست جهانی اقتصاد در سوییس، از کشورهای جهان خواست تا سرمایه گذاری در بخش سوخت های فسیلی را متوقف کنند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ گرتای 17 ساله که دیروز (1 دلو – 21 جنوری) در نشست مجمع جهانی اقتصاد در “داووس” سوییس سخن می گفت تاکید کرد که کشورهای جهان باید سرمایه گذاری در بخش اکتشاف و استخراج سوخت های فسیلی را متوقف کنند.

این نوجوان سویدنی که سال گذشته نیز در این نشست سخن گفته بود اظهار کرد: ” تمام سرمایه گذاری ها در زمینه انرژی های فسیلی را فورا متوقف کنید. نمی خواهیم این کار را در سال ۲۰۵۰ میلادی، ۲۰۳۰ یا حتا ۲۰۲۱ انجام دهید. می خواهیم همین الان انجام دهید”.

گرتا رهبران کشورهای جهان را خطاب قرار داده و گفت: ” شاید فکر کنید ما ساده لوح هستیم؛ اما اگر این کار را نکنید باید به کودکانتان توضیح دهید که چرا از اهداف توافقنامه پاریس عدول کردید و آگاهانه بحران اقلیمی ایجاد کردید. کشورها به اهداف تعیین شده در توافق پاریس پایبند نیستند و تنها در این مورد حرف می زنند. بدون اینکه عملی در کار باشد”.

این سخنان در حالی بیان شد که دونالد ترامپ تاکنون چند بار به صورت لفظی و از طریق توییتر با گرتا تونبرگ درگیر شده است. او قبلا در انتقادی تلویحی از فعالیت های محیط زیستی گرتا، به او گفته بود: ” بهتر است به مکتب بروی و درس خود را بخوانی”.

ترامپ در این نشست نیز بدون اشاره به نام گرتا، گفت: ” باید از منادیان ابدی بدبختی دوری کنیم و پیش بینی های آخرالزمانی آنها را رد کنیم”.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email