جوانشیر حیدری، رییس اتحادیه سینماگران افغانستان و یکی از پیش‌کسوتان سینمای کشور صبح امروز، سه‌شنبه (1 دلو – 21 جنوری) به دلیل بیماری قلبی در کابل درگذشت.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری جمهور؛ ارگ ریاست جمهوری در واکنش به درگذشت آقای حیدری گفت که شادروان حیدری، به عنوان نویسنده، بازیگر و فلم ‌ساز در سینما و تیاتر افغانستان، تلاش‌های زیادی را در زمینه‌ی رشد فرهنگ و سینمای افغانستان انجام داده است. مرگ او یک ضایعۀ بزرگ برای جامعه فرهنگی و سینمایی کشور می‌باشد.

ریاست اجرایی نیز گفته است که شادروان جوانشیر حیدری یکی از معدود هنرمندان باسواد، مسوولیت‌پذیر، با احساس و وطن‌دوست بود. وی عمر خود را وقف رشد سینما و هنر افغانستان کرد.

ریاست اجرایی گفته که این چهره سابقه‌دار و خوش‌نام حوزه سینما و هنر، در بدترین شرایط افغانستان به هنرمندی پرداخت و شادی و لبخند را به مردم‌اش هدیه کرد. مردم افغانستان همیشه قدردان و مدیون هنرمندان مسوولیت‌پذیر و مبتکر هستند. امید که کارنامه وی منبع الهام برای هنرمندان دیگر در جهت رشد سینما و هنر در کشور گردد.

حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که جوانشیرحیدری در کنار ریاست اتحادیه سینماگران افغانستان، عضویت شورای رهبری انجمن بین‌المللی (پیوند) در تاجیکستان و عضویت انجمن دوستی افغانستان – چین را هم داشت.

آقای حیدری در سال 1952 در چنداول کابل متولد شد. وی در لیسه عالی حبیبیه کابل درس خواند و بعد مدرک لیسانس خود را در رشته زمین شناسی از دانشگاه کابل گرفت.

براساس گزارش‌ها آقای حیدری از صنف هفتم مکتب علاقمند بازیگری بود. نمایشنامه می‌نوشت و در دوره دانشگاه یکی از اعضای فعال کمیته فرهنگی دانشگاه کابل بود. در بسیاری از نمایشنامه‌ها نیز نقش اول را اجرا می‌کرد.

این سینماگر افغانستان سالها در تلویزیون ملی نیز کار کرده بود. او در دودهه گذشته، ریاست اتحادیه سینماگران افغانستان را به عهده داشت.

جوانشیرحیدری شمار زیادی از فلم‌های تلویزیونی را کارگردانی و در فلم‌های دهکده‌ها بیدار می‌شوند، گناه، صبور سرباز، حادثه، الماس سیاه، رویا و سربند نقش بازی کرده است.

او کارگردانی فلم‌های بابا، کجراه، و الماس شرق(درباره احمد ظاهر) را در کارنامه دارد.

آقای حیدری سیزده سال مهاجر بود و بعد از برگشت به وطن فلم جادوگر سبز” نوشته جلال نورانی، فلم آخرین شب و آخرین شعر را تهیه و کارگردانی کرد.

به گفته دوستانش؛ او در آخر عمر تنها در کابل زندگی می‌کرد. فرزندان و خانواده‌اش در خارج از افغانستان بودند.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email