اغلب مردم وقتی گوشی تلفون همراهشان گم می‌شود؛ افزون بر این که ناراحت می‌شوند، بسیار هم اندوهگین می‌ شوند؛ غمِ گوشی از دست رفته که احتمالا به آن علاقه داشته‌ اند یا عادت کرده بودند؛ هزینه جایگزینی گوشی تلفون جدید و اطلاعاتی که بازیابی آنها بسیار دشوار و زمانبر است.

اما کشوری در دنیاست که حداقل ۸۳ درصد مردم آن وقتی گوشی تلفون همراه خود را گم می‌کنند؛ نه ناراحت می‌شوند و نه فرصت اندوهگین شدن دارند؛ چون گوشی مفقودی به سرعت پیدا می‌شود.

پولیس توکیو، پایتخت جاپان در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که در این شهر ۱۴ میلیون نفری، طی سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۵۴۵ هزار کارت شناسایی گم شده، با تحویل به مامورین پولیس پیدا شده و که این میزان معادل ۷۳ درصد رقم کل کارت های مفقودی است.

همچنین ۱۳۰ هزار گوشی تلفون همراه، معادل ۸۳ درصد کل مفقودی‌ها توسط پولیس به صاحبان آنها تحویل داده شده و ۶۵ درصد بکس پول‌های گم شده که بالغ بر ۲۴۰ هزار کیف بوده، پیدا شده‌ است. این آمار دو مساله عجیب دارد که هنوز به آن افزوده نشده است: نخست آن این که این درصد از کشفیات تنها در روز نخست مفقود شدن آنها رخ داده است. دوم این که توکیو از نظر مردم جاپان شهری است که مردم آن بیشترین فاصله را با ارزش‌های اخلاقی و مذهبی پیدا کرده‌اند.

گذشته از ارزش‌های فرهنگی و مذهبی، ماموران مهربان و قابل اعتماد پولیس مهمترین عامل رواج درستکاری در میان جاپانی هاست. به شکلی که نتایج مقایسه دو شهر توکیو و نیویارک نشان می دهد که ۸۸ درصد گوشی های تلفون همراه گم شده در پایتخت توکیو به ماموران پولیس تحویل داده شد؛ ولی این درصد در نیویارک تنها ۶ درصد است. این نسبت در مورد بکس جیبی پول، ۸۰ به ۱۰ درصد بوده است.

“مارک دی وست”، استاد دانشگاه میشیگان امریکا که این بررسی تطبیقی در مورد جامعه جاپان را انجام داده؛ معتقد است:” اقدام جاپانی ها در بازگرداندن اقلام گمشده به صاحبانشان، بیش از آن که ریشه در صداقت بالای آنها داشته باشد؛ ناشی از ارزش‌ها و هنجارهای سنتی این جامعه است”.

همچنین “کازوکو بِهرنز”، استاد دانشگاه برکلی امریکا که مطالعه تطبیقی تفاوت‌های تربیت کودکان در جاپان پرداخته، خاطر نشان می‌کند: ” برای جاپانی ها انجام دادن کاری برای کسی یک زیبایی نهفته و یک پاداش آتی دارد و این رویکرد ریشه در تعلق به جمع و جمع‌گرایی گسترده دارد که مهمترین عامل سلامت روان در میان جاپانی‌هاست”.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email