ارگ در اعلامیه ای گفته است که نخست وزیر کانادا شامگاه چهارشنبه (25 جدی – 15 جنوری) طی تماسی تلفونی با اشرف غنی رییس جمهوری کشور، پیرامون انهدام هواپیمای اوکراینی در ایران، صحبت کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ دفتر رسانه ای ریاست جمهوری در خبرنامه ای گفته است که “جاستین ترودو” نخست وزیر کانادا در تماسی تلفونی با رییس جمهور غنی، به دولت و قربانیان حادثه ی هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی در ایران، تسلیت گفته و تاکید نموده که این حادثه “باعث تاثر و اندوه بزرگی برای مردم دو کشور” شده است.

در این اعلامیه به نقل از آقای ترودو آمده است: ” در این فرصت، همه ما باید روی گام های بعدی تمرکز کنیم؛ یک گام مثبت این بود که ایران مسوولیت حمله را به عهده گرفت؛ اما نیاز به برداشتن گام‌های بعدی می‌باشد. جامعه بین‌المللی منتظر اقدامات بعدی در پیشرفت تحقیقات قابل اعتبار می‌باشد تا روشن شود که مشکل دقیقا در کجا بوده است”.

نخست وزیر کانادا در این تماس تلفونی گفته است: ” در کنار اینکه ایران مسوولیت این حادثه را پذیرفت؛ باید به گونه شفاف برای فراهم نمودن زمینه تحقیقات بین‌المللی نیز اقدام کند و راه درست را اختیار نماید. قرار است در لندن، نخستین گروه کاری به منظور هماهنگی بیشتر در خصوص چگونگی وقوع این رویداد، نشستی را برگزار کند. ما تلاش می‌کنیم تا عدالت برای قربانیان تامین شود و حقایق این رویداد آشکار گردد. برای مصونیت هرچه بیشتر پروازها، اگر لازم باشد، جامعه بین المللی، در قواعد و اصول حاکم هوانوردی بازنگری می کند تا از همچون حوادثی جلوگیری صورت گیرد”.

در این تماس تلفونی آقای غنی هم به دولت کانادا و مردم این کشور به ویژه خانواده های قربانیان تسلیت گفته است.

این اعلامیه، بخشی از گفته های آقای غنی را نیز بدین ترتیب آورده است: ” برای اینکه حقیقت این حادثه آشکار شود، جامعه بین المللی باید نقش مؤثر خویش را ایفا نموده و حقوق قربانیان تامین گردد. ما نیز بخشی از گروه کاری هستیم، تاکید ما این است که ایران اقدامات لازم را روی دست گیرد، زیرا هموطنان ما خواهان وضاحت می‌باشند. از موقف گروه کاری حمایت می‌کنیم. ایران باید خواست‌های خانواده‌های قربانیان را در نظر بگیرد”.

باید یادآور شد که مسوولیت تیم هماهنگی و تحقیق در مورد انهدام هواپیمای اوکراینی از سوی افغانستان که در آن 13 شهروند این کشور نیز جان باختند؛ با سرپرست وزارت خارجه است.

صبح گاه روز چهارشنبه (19 جدی – 9 جنوری) یک هواپیمای خطوط هوایی اوکراین که 176 مسافر و خدمه پرواز را با خود حمل می کرد؛ کمتر از 5 دقیقه پس از برخاستن از میدان هوایی بین المللی تهران (امام خمینی) به طرز مشکوکی سقوط کرد. مقامات ایرانی در ابتدا این سانحه را آتش سوزی در ماشین هواپیما عنوان نمود؛ اما پس از سه روز و شنبه هفته بعد از این حادثه، فرمانده سپاه پاسداران ایران اعتراف کرد که این هواپیما توسط موشک این نیروها هدف قرار گرفته و ساقط شده است.

این در حالی بود که چند ساعت بعد از این حادثه، ایالات متحده اعلام کرد که بر اساس دریافت های ماهواره ای این کشور، هواپیمای اوکراینی توسط دو موشک هدف قرار گرفته است؛ گفته هایی که ایران در ابتدا به شدت آن را محکوم کرده و “جنگ روانی” بر علیه خودش خوانده بود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email