دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده به آلمان، فرانسه و انگلستان هشدار داده است که آنها نباید در “نقض تعهدات برجام” در برابر ایران از خود بیش از حد نرمش نشان دهند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ واشنگتن پست نوشته است که آقای ترامپ دیروز چهارشنبه (25 جدی – 15 جنوری) در پیامی به سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا هشدار داده است که اگر آنها ایران را در “نقض برنامه های اتمی” در توافقنامه برجام مقصر ندانند و همچنان با این کشور از رویه ی “نرمش” کار بگیرند؛ عوارضی 25 درصدی بر اتومبیل های اروپایی وضع خواهد کرد.

واشنگتن پست در این گزارش خود نگاشته است: ” یک هفته قبل از اینكه این كشورها سازوكار حل و فصل اختلافات در چارچوب توافق هسته‌ای معروف به مکانیسم ماشه را فعال کنند؛ به آنها اخطار داده شده بود. یکی از منابع این روزنامه این اقدام ایالات متحده را اخاذی خوانده است”.

این روزنامه در ادامه کمی به عقب برگشته و توضیح داده است: ” پیش از این، ترامپ تهدید کرده بود که برای دستیابی به شرایط مطلوب تر در تجارت با کشورهای اروپایی، تعرفه های خود را بر خودروها اعمال می کند. در عین حال مشخص نیست که این بار چقدر این تهدید موثر بوده است. زیرا کشورهای اروپایی تمایل به آغاز راه اندازی این مکانیسم را از چند هفته قبل ابراز کرده اند. علاوه بر این، منابع اروپایی همچنین خاطرنشان كرده اند كه تهدید ترامپ آنها را وادار به صرفنظر کردن از این ایده، به خاطر ترس از دست نشانده واشنگتن خوانده شدن از سوی رسانه ها، نکرده است”.

این نشریه نوشته است که این “تهدید” به صورت مستقیم و بدون کم و کاست به مقامات دولتی برلین، پاریس و لندن انتقال یافته است.

این در حالی بود که روز سه شنبه (24 جدی – 14 جنوری) سه کشور آلمان، فرانسه و انگلستان اعلام کردند که برای حل اختلاف و راه اندازی “ساز و کار تثبیت جایگاه برجام” میکانیزمی زیر نام “ماشه” را در نظر گرفته اند که طبق آن، اگر ایران دوباره به تعهدات خود در برجام برنگردد؛ تحریم های سازمان ملل و اتحادیه اروپا دوباره بر علیه تهران عملی خواهد شد.

در پی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده قدس سپاه پاسداران ایران، تهران “گام پنجم” کاهش تعهداتش به برجام را عملی کرد. این کشور گفته است؛ هر زمانی که تحریم ها بر علیه ایران رفع شد؛ به سادگی به تعهدات خود در توافقنامه برجام برخواهد گشت.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email