گزارشی تازه نشان می‌دهد که شمار اعدام زندانیان در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ میلادی، بیشترین تعداد اعدام در تاریخ این کشور بوده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری “ریپرایو”، در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۸۴ تن در عربستان اعدام شده ‌اند که از میان آنها، ۹۰ تن ملّیت خارجی داشته‌اند.

همین منبع نوشته است که از میان اعدام شدگان ۹۲ تن به جرم قاچاق مخدر و ۵۷ تن دیگر نیز به جرم ارتکاب قتل به مرگ محکوم شده‌ بوده اند.

شمار اعدام‌ها در عربستان از سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است. در حالی که در سال ۲۰۱۴ میلادی ۸۸ تن اعدام شده بودند؛ یک سال بعد این تعداد به ۱۵۷ نفر یعنی تقریبا دو برابر سال قبل رسید. تعدادی که تا پیش از سال گذشته میلادی تقریبا ثابت بود و بعد ناگهان به ۱۸۴ تن افزایش یافت.

سازمان ریپرایو اعلام کرد فقط از آغاز سال ۲۰۲۰ تا (25 جدی – 15 جنوری) ۴ نفر در عربستان اعدام شده‌اند.

این در حالی است که عفو بین‌الملل، فرآیند قضایی پشت این اعدام‌ها را محکوم و اعلام کرد که اینها “دادگاه‌هایی نمایشی است که با تخطی از معیارهای دادگاه‌های منصفانه بین‌المللی تشکیل می‌شود و بر اعتراف‌هایی که از راه شکنجه به دست آمده استوار است”.

“مایا فوا”، مدیر سازمان حقوق بشری ریپرایو اعلام کرد:‌ ” حاکمان سعودی آشکارا باور دارند که مصونیت آن را دارند که مقررات بین‌المللی را دور بزنند. اما فشار بین‌المللی برآنها می‌تواند مانند گذشته کارساز باشد”.

عربستان سعودی و به‌ویژه “محمد بن سلمان”، ولیعهد این کشور در سال‌های اخیر و به‌ ویژه پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد اهل این کشور، به خاطر رفتارهای مغایر با حقوق بشری به شدت مورد انتقاد قرار گرفته ‌است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email