سرانجام پس از بیشتر از یک ماه رای‌زنی‌ها، برخی منابع می‌گویند که “ملاهبت الله”، رهبر گروه طالبان دربارۀ کاهش هفت روزه خشونت‌ها در افغانستان توافق کرده ‌است.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ این منابع گفته اند که رهبر گروه طالبان گفته ‌است که کاهش خشونت‌ها در شهرهای مهم افغانستان هنگامی عملی خواهد شد که امریکا نیز توافق نامه صلح را در درازای این هفت روز که به خروج نیروهای خارجی از افغانستان بیانجامد، امضا کند.

سمیع یوسفزی، خبرنگار آزاد در این باره می گویند: ” عالمان دینی، به ملا هبت‌الله به این شرط مشورت دادند که طرح هفت روزه کاهش خشونت‌ها را تایید کند که در این مدت امریکا با آنان توافق نامه صلح را امضا نماید”.

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که کاهش خشونت‌ها به این معنا است که طالبان به شهرهای بزرگ حمله نمی‌کنند، حمله‌های انتحاری انجام نمی‌دهند و نیز شاهراهای مهم کشور را نمی‌بندند.

از سویی هم؛ حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان که روز (چهارشنبه، ۲۵جدی)  در مراسم آغاز “گفت‌وگوی رایزینا دهلی جدید ۲۰۲۰” سخن می‌زد؛ تلاش‌های امریکا را در روند صلح افغانستان امیدوار کننده توصیف کرد.

او گفت: ” بلی! ما در افغانستان به ابتکار تازه امریکا برای تامین صلح در کشورمان امیدوار هستیم و این تلاش‌ها کارا خواهند بود. ما این تلاش‌ها را پشتیبانی می‌کنیم”.

با این همه؛ حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور نیز که در این نشست در دهلی‌نو سخنرانی کرد؛ برای پیروزی روند صلح بر تامین آتش‌بس از سوی طالبان تاکید ورزید. وی گفت:  ” آتش‌بس روند صلح پایدار را در کشور سرعت می‌بخشد؛ زیرا مردم افغانستان با جدیت ‌خواهان آن هستند و اگر با آن توافق نشود؛ این کار به مردم و دولت افغانستان ثابت خواهد کرد که دشمنان ما نه تنها در مورد صلح جدی نیستند، بل این موضوع در صلاحیت تصمیم آنان نیز نیست”.

ریاست‌جمهوری افغانستان هم یک کمیته ارشد هماهنگی در بخش صلح را به رهبری وزارت دولت در امور صلح ایجاد کرده‌ است. در یک حکم رییس‌جمهور آمده است که تمامی کارکردها و موضع‌گیری‌ها در روند صلح باید در هماهنگی با وزارت دولت در امور صلح انجام شود.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح اظهار داشت: ” این کمیته که ریاست آن را وزارت دولت در امور صلح برعهده دارد؛ در راستای ایجاد هماهنگی میان وزارت و ۱۴نهاد دولتی ذیدخل دیگر در روند صلح فعالیت می‌کند”.

با این همه؛ منابعی در قطر می‌گویند که امریکا درباره قطع روابط گروه طالبان با ایران و نیز حضور نیروهای امریکایی در افغانستان پس از امضای توافق نامه صلح هیچ پیش شرطی را مطرح نساخته‌ است.

همزمان با این؛ ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان می‌گوید که طالبان در اصول روی آتش‌بس توافق کرده‌ اند.

آقای کابلوف، در گفتگو با یک رسانۀ هندی، افزوده ‌است که طالبان حتا در اصول پذیرفته‌اند که در صورت امضای توافق نامه صلح با امریکا، یک آتش‌بس ابتدایی را با حکومت افغانستان نیز بپذیرند.

او بر این باور است که توافق صلح با طالبان به معنای به قدرت رسیدن طالبان نه، بل شریک شدن این گروه در قدرت است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email