مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه (25 جدی – 15 جنوری) با ارسال طرح دو ماده‌ای استیضاح دونالد ترامپ به سنای این کشور موافقت کرد.

به این ترتیب برای سومین بار در تاریخ ایالات متحده، راه‌های قانونی برای استیضاح یک رییس جمهور هموار شد.

نمایندگان در این روز با ۲۲۸ رای موافق در مقابل ۱۹۳ رای مخالف با ارسال این طرح به سنا و آغاز رسمی جلسات استیضاح موافقت کردند.

آنها همچنین موافقت خود را با فهرست ۷ نفره‌ای که از سوی نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان به عنوان دادستان‌های پروسه استیضاح دونالد ترامپ معروف به “مدیران استیضاح” پیشنهاد شده بود، اعلام کردند.

فهرست ۷ نفره “مدیران استیضاح” دادگاه دونالد ترامپ عبارتند از: آدام شیف، نماینده دموکرات کالیفرنیا و رییس کمیته اطلاعات این مجلس که سال گذشته وظیفه انجام تحقیقات رسمی درباره ضرورت استیضاح دونالد ترامپ و شنیدن شهادت افراد مرتبط با این پرونده را برعهده داشت.

جری نادلر، رییس کمیته قضایی مجلس نمایندگان که پس از پایان تحقیقات در کمیته اطلاعات و جمع‌آوری ادله کافی برای استیضاح آقای ترامپ، مسوولیت تهیه پیش‌نویس طرح دو ماده‌ای استیضاح و تصویب آن را عهده دار بود.

همچنین پنج نماینده جمهوری‌خواه به نام‌های حکیم جفریس، جینسون کرو، وال دمینگ، زوئه لوفگرن و سیلویا گارسیا.

خانم لوفگرن از جمله نمایندگانی است که در رسیدگی به پرونده استیضاح بیل کلینتون و ریچارد نیکسون، روسای جمهور پیشین این کشور نیز مشارکت داشته است.

بنا به گفته نانسی پلوسی، او در دوران استیضاح ریچارد نیکسون، کارمند کمیته قضایی مجلس نمایندگان و در دوران استیضاح بیل کلینتون عضو کمیته قضایی و اکنون برای استیضاح دونالد ترامپ یکی از “مدیران استیضاح” این پرونده است.

 

طرح دوماده‌ای استیضاح دونالد ترامپ چیست؟

بر اساس آنچه به تصویب نمایندگان مجلس رسید؛ دونالد ترامپ به دو دلیل باید استیضاح شود: اولین دلیل “سوءاستفاده از قدرت” به دلیل تماس تلفونی با رییس جمهوری اوکراین و زیر فشار قرار دادن او برای تحقیق درباره احتمال فساد مالی فرزند جو بایدن، رقیب انتخاباتی اوست و دلیل دوم “مانع تراشی در مسیر تحقیقات کنگره” است.

 

واکنش ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ برای سال ۲۰۲۰

برد پارسکال، رییس ستاد تبلیغاتی آقای ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد: ” روند استیضاح از همان ابتدا نیز شرم‌آور بود و نشان داد که تنها هدف دموکرات‌ها دخالت در انتخابات پیش‌رو است، انتخاباتی که کمتر از ۱۰ ماه دیگر برگزار می‌شود”.

واکنش کاخ سفید

با آغاز کار مجلس نمایندگان در روز چهارشنبه و معرفی فهرست ۷ نفره نانسی پلوسی، استفانی گریشهام دبیر مطبوعاتی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ” معرفی این افراد به عنوان مدیران استیضاح چیزی را تغییر نمی‌دهد. رییس جمهور ترامپ کار اشتباهی انجام نداده است. او مشتاقانه منتظر است تا این پروسه حقوقی در سنا آغاز شود. پروسه‌ای که در چهارچوب آن نانسی پلوسی و دموکرات‌های مجلس نمایندگان به دنبال حذف او هستند. آقای ترامپ انتظار دارد که کاملا تبرئه شود.

با رای گیری روز چهارشنبه، امکان تحویل رسمی طرح استیضاح دونالد ترامپ به سنای امریکا فراهم شد.

اکنون در اولین گام، مدیران استیضاح باید شخصا طی مراسمی این طرح را به جولی آدامز، دبیر سنا تحویل دهند. این کار احتمالا در اواخر روز چهارشنبه انجام خواهد شد.

انتظار می‌رود دادگاه استیضاح دونالد ترامپ از سه‌شنبه آینده در سنا آغاز شود و رسیدگی به این پرونده در سنا نیز احتمالا چند روز طول خواهد کشید.

پیش از این؛ در دوران استیضاح بیل کلینتون، رییس جمهوری پیشین امریکا مدیران استیضاح چند روز را صرف ارایه استدلال‌های خود در سنا و تیم حقوقی آقای کلینتون نیز چند روز را صرف دفاع از موکل خود کردند.

آنچه هفتۀ آینده در سنای آمریکا روی می‌دهد

سنا امریکا برای آغاز رسیدگی به پرونده استیضاح دونالد ترامپ باید مجموعه‌ای از قوانین را به اجرا بگذارد.

از جمله اینکه ریاست این دادگاه در سنا برعهده جان رابرتز، رییس دادگاه عالی فدرال امریکا است و سناتورها باید در تمام جلسات رسیدگی به این پرونده حضور داشته باشند.

سناتورها موظف هستند چنانچه لازم شد در رای گیری‌ها شرکت کنند و همه رای گیری‌ها نیز علنی خواهد بود.

استفاده سناتورها از تلفون‌های همراه در زمان برگزاری جلسات استیضاح ممنوع است، آنها موظف به گوش دادن به تمام سخنان هستند و نمی‌توانند با دیگر سناتورها مشغول صحبت شوند. در جریان این جلسات، خواندن هر مطلبی که ارتباط مستقیم با پرونده استیضاح ندارد نیز ممنوع است.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email