سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان در نشست بروکسل اعلام کردند که میکانیزم حل اختلاف برجام، زیر عنوان “ماشه” را فعال کرده اند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ این سه کشور روز سه شنبه (24 جدی – 14 جنوری) در چوکات فعالیت های اتحادیه اروپا، پیرامون توافق برجام یا “برنامه جامع اقدام مشترک – توافق هسته ای”، اعلام کرده اند که ساز و کار حل اختلاف در توافق برجام را فعال کرده اند – پروسه ای زیر نام “ماشه”.

این اتحادیه در بیانیه خود گفته است: ” با توجه به اقدامات ایران، چاره دیگری نداشتیم. برای ثبت نگرانی‌ هایمان و اینکه ایران به تعهداتش در برجام پایبند نیست؛ به کمیسیون مشترک رجوع می‌ کنیم. هدف از این تصمیم حفظ توافق هسته‌ای از طریق گفتگو و رایزنی با ایران، برای بازگشت به تعهداتش در برجام است.پ

ژورف بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که جانشین “فدریکا موگرینی” مسوول سابق این بخش می باشد گفته است: ” امروز (24 جدی – 14 جنوری) نامه‌ ای از وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان دریافت کردم که درباره موضوع مربوط به اجرای تعهدات ایران تحت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به کمیسیون مشترک برای حل و فصل از طریق میکانیزم حل اختلاف (مندرج در بند 36 توافق نامه) است”.

وی تصریح کرده است: ” من به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، بر روند میکانیزم حل اختلاف نظارت خواهم کرد. هدف این سازوکار حل مسایل مربوط به اجرای توافق نامه در چارچوب کمیسیون مشترک است. در این راستا، من به هدف وزرای امور خارجه برای حفظ برجام به امید یافتن راهی برای پیشبرد بن بست از طریق گفتگوی دیپلوماتیک سازنده توجه می‌کنم. ما تاکید می کنیم که هیچ جایگزینی برای توافقنامه هسته‌ای ایران، وجود ندارد”.

آقای بورل تاکید کرده است که هدف از اجرای پروسه “ماشه” اعمال مجدد تحریم های اروپا بر ضد ایران نیست و قصد، فقط “نجات برجام” است؛ زیرا در شرایط حاضر و تنش موجود در خاورمیانه، “حیاتی ترین” اقدام، حفظ برجام می باشد.

از نزدیک به یک سال و نیم پیش که امریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج شد؛ ایران هم گام هایی را برای کاهش تعهدات هسته ای خود که در توافقنامه برجام ذکر شده بود، به اجرا گذاشت. پس از کشته شدن ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران این کشور، تهران “گام پنجم” کاهش تعهداتش را عملی کرد. این یعنی هم اکنون ایران تمام محدودیت های ذکر شده در برجام را عملا کنار گذاشته است.

آریاتودی – بخش ایران

 

Print Friendly, PDF & Email