گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی می‌گوید که ایالات متحده امریکا از گروه طالبان خواسته است تا روابط شان را با ایران قطع کنند و با حضور شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان پس از توافق‌نامه صلح نیز توافق نمایند.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ آقای حکمتیار می‌گوید که امریکا این دو اصل را به عنوان پیش شرط امضای توافق‌نامۀ صلح با طالبان مطرح ساخته؛ حال آنکه این پیش شرط‌ ها موانعی جدی در برابر روند صلح خواهند بود.

حکمتیار در این باره اظهار می کند: ” اکنون پیش شرط‌های تازه‌یی از سوی امریکا پیشکش شده که طالبان روابط شان را با ایران قطع کنند و حتا گفته می شود؛ از طالبان خواسته شده که درباره حضور شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان هم توافق شود”.

طالبان در این باره تا هنوز رسما واکنشی نشان نداده اند.

روند صلح افغانستان دو بدنه اصلی حکومت وحدت ملی را هم با تفاوت ژرف دیدگاه، درباره آتش بس رو به رو ساخته است.

 

دو روایت متفاوت رهبری حکومت در مورد آتش‌بس

در حالی که ریاست‌جمهوری آتش‌بس را مهمترین پیش شرط برای آغاز گفتگوهای میان افغانان می داند؛ اما ریاست اجرایی برای آغاز این گفتگوها، کاهش خشونت‌ها را از سوی طالبان بسنده می داند.

مجیب رحیمی  سخنگوی رییس اجرایی حکومت در این باره می گوید: ” اگر کاهش خشونت بر اساس معیارها و میکانیزمی که مورد قبول امریکا و حکومت افغانستان است، روی آن توافق صورت بگیرد؛ برای ما قابل قبول است و آتش‌بس می تواند در گفتگوهای بین الافغانی مطرح شود”.

با این همه؛ انعطاف پذیری‌های حکومت افغانستان و گروه طالبان برای آغاز گفتگوهای میان افغانان بسیار مهم دانسته می شود.

حسین احسانی پژوهشگر انستیتیوت مطالعات استراتیژیک افغانستان نیز می گوید: ” نیاز است که انعطاف نشان داده شود و این انعطاف از طرف طالبان باید نشان داده شود. طالبان باید واقعیت های افغانستان را بپذیرند”.

از سویی هم مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفتگویی با وب سایت خبری “اکسیوس” در امریکا، از احتمال نهایی شدن توافق صلح میان امریکا و طالبان در سال روان میلادی خبر می دهد.

به گفته او؛ “توانمندی های نیروهای دولتی افغانستان” درجنگ افزایش یافته اند.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید: ” ممکن است آقای ترامپ امسال با طالبان توافق را امضا کند؛ اما حتا اگر نتواند به توافق برسد؛ رییس‌جمهور هنوز هم آماده است تا سربازان امریکایی را درافغانستان کاهش دهد”.

این در حالی است که طالبان بیشتر از یک ماه می شود که درباره چگونگی کاهش خشونت‌ها، رایزنی می کنند و نمایند‌گان امریکا در قطر در انتظار پاسخ طالبان در این باره هستند.

گفته می شود که پس از روشن شدن موضع طالبان درباره کاهش خشونت‌ها، انتظار می رود که زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، به کابل سفر کند و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدارهایی داشته باشد.

آریاتودی – بخش سیاست

 

Print Friendly, PDF & Email