دفتر طالبان در قطر اعلام کرده که اساس توافق این گروه با امریکا، بر همان مبنای یک سال گفتگو تعیین شده و هیچ چیز تازه ای در توافقنامه وارد نشده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ “سهیل شاهین” سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که متن توافقنامه با ایالات متحده امریکا نهایی و آماده امضا می باشد و دیگر هیچ چیز تازه و گفته نشده ای از نظر این گروه وجود ندارد که وارد متن این توافق گردد.

این سخنگوی طالبان گفته است؛ “شایعاتی” که در شبکه های اجتماعی و برخی رسانه ها منتشر شده و در آن از برخی مواد تازه در توافقنامه بین دو طرف یاد می شود؛ چیزی جز “دروغ پردازی” نیست و توافقنامه ای که رهبران این گروه روی آن به نتیجه رسیده اند “قابل تغییر و یا ازدیاد” نیست.

گفتگوهای مستقیم امریکا و طالبان که امیدهای تازه ی صلح در افغانستان را زنده کرد؛ از ماه میزان سال 97 آغاز شد و نزدیک به 11 ماه را در برگرفته و تا اواسط سال جاری خورشیدی ادامه داشت.

طرفین روی 4 میکانیزم اساسی با یکدیگر به توافق رسیدند از جمله، خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان، آغاز گفتگوهای طالبان و دولت کابل، آتش بس و عدم استفاده از خاک افغانستان بر ضد منافع امریکا. اساسی ترین بخش این توافقنامه، تمرکز روی همین چهار مورد بود.

اما درست زمانی که دو طرف روی محل امضای این توافقنامه رایزنی می کردند؛ در یک حمله انتحاری در کابل (ماه سنبله سال جاری) یک سرباز امریکایی جان خود را از دست داد و دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا جریان گفتگو با طالبان را معلق کرده و جنگ در افغانستان شدت بیشتری به خود گرفت.

یک طرف قضیه حکومت افغانستان است که از طالبان می خواهد پیش از گفتگو با کابل، آتش بس را بپذیرد. به نظر می رسد که این خواسته حالا جزو خطوط سرخ حکومت شده و طالبان هم تاکنون بر عدم پذیرش آن پافشاری کرده اند.

حال آنکه این درخواست دولت افغانستان مخالفانی هم در داخل دارد و آنها تاکید دارند که اگر ارگ ریاست جمهوری بر “آتش بس” به عنوان یک پیش شرط تاکید کرده و تا پیش از آن به گفتگو با طالبان نرود؛ این موضوع می تواند جریان یک ساله مذاکرات صلح را با چالش مواجه سازد.

به هر روی؛ زمزمه هایی مطرح شده است که دونالد ترامپ در سال جاری میلادی (2020) توافقنامه معلق شده با طالبان را امضا خواهد کرد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email