منابع خبری گزارش دادند که ژنرال “خلیفه حفتر” فرمانده نیروهای “ارتش ملی لیبیا” که برای توافق با دولت وفاق ملی این کشور به مسکو سفر کرده بود؛ بدون امضای توافق آتش‌بس خاک روسیه را ترک کرده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از اسپوتنیک؛ منابع خبری لیبیا گزارش داده اند که “خلیفه حفتر” فرمانده نیروهای ارتش ملی این کشور، بدون امضای توافق آتنش بس مسکو را ترک کرده است. این در حالی بود که طرف های درگیر در لیبیا، روز شنبه (21 جدی – 11 جنوری) پذیرفته بودند که روز یکشنبه اقدامات جنگی را متوقف کنند و قرار شد برای رسمیت بخشیدن به این آتش بس، یک توافقنامه رسمی را در مسکو امضا کنند.

مذاکرات وزیران خارجه و دفاع روسیه و ترکیه صبح روز دوشنبه آغاز و سپس هیات‌ طرف‌های لیبیا به سرپرستی “فایز سراج” رییس دولت وفاق ملی و خلیفه حفتر رییس ارتش ملی لیبیا به مذاکرات وزرای خارجه و دفاع روسیه و ترکیه به آن پیوستند که بیش از هفت ساعت به طول انجامید.

پس از پایان مذاکرات، اعلام شد که فایز السراج پیش نویس توافقنامه آتش بس در لیبیا را امضا کرده و خلیفه حفتر تا صبح سه شنبه (امروز 24 جدی) برای تصمیم گیری جهت امضای این سند فرصت خواسته است.

ژنرال خلیفه حفتر در حاشیه نشست مسکو درباره لیبیا

 

لیبیا اینک به کشوری دو پاره تبدیل شده که نیمی از آن را دولتی زیر حمایت سازمان ملل متحد اداره می‌کند و نیمه دیگر آن در دست نیروهایی است که تصرف پایتخت و تسلط کامل بر لیبیا را دنبال می‌کنند.

لیبی از سال 2011 میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو با هدف برکناری “معمر قذافی” حاکم وقت این کشور، تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیاری را شاهد بود. این کشور در نهایت به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس، دولتی موسوم به “دولت وفاق ملی” به ریاست فایز السراج بر سر کار آمده که مورد تایید و حمایت سازمان ملل متحد است و در بخش شرقی “خلیفه حفتر” ژنرال بازنشسته ارتش کنترل امور را در دست گرفته است.

فایز السراج از پشتیبانی ترکیه، قطر و برخی کشورهای اروپایی برخوردار است. ژنرال حفتر نیز خود را زیر حمایت عربستان، مصر، امارات و برخی دیگر از کشورها می‌بیند.

آریاتودی – بخش جهان

 

Print Friendly, PDF & Email