دیوان عالی امریکا روز دوشنبه (23 جدی – 13 جنوری) اعلام کرد که بر ضد قانون “منع برهنگی بالاتنه زنان” وارد عمل نخواهد شد و آن را مشمول بازنگری قرار نخواهد داد.

پیشتر گروهی با شعار “نوک پستان‌هایمان را آزاد کنید” استدلال کرده بودند که این قانون مخالف قانون اساسی است و میان مرد و زن تفاوت قایل می‌شود.

مشاجره قضایی، ۴ سال پیش زمانی آغاز شد که زنی در ساحل لاکونیا در ایالت “نیوهمپشایر” به هنگام انجام تمرین یوگا با بالاتنه برهنه بازداشت شد. مقامات پولیس گفته بودند که وی از قانون شهر مبنی بر حفظ حداقلی پوشش بالا تنه به نحوی که “پستان‌ها پوشیده باشد” تخطی کرده است.

سه روز بعد از این واقعه دو زن دیگر در همین ساحل و در همان حالت بازداشت شدند. هر سه نفر دستگیر‌شده در دفاعیات خود قانون ممنوعیت تردد با بالاتنه برهنه را تبعیض‌آمیز خوانده و پرسیده بودند؛ چطور مردان می‌توانند بدون پیراهن در معابر عمومی ظاهر شوند؛ ولی همین کار برای زنان جرم است؟

دیوان عالی ایالت “نیوهمپشایر” با این حال تقاضای فرجام‌خواهی این زنان را رد کرده و گفته است که قانون نسبت به مردان و زنان مجزا نگاه می‌کند. این دیوان قضایی در بیانیه‌ای آورده است “با توجه به برداشت رایج از تعریف برهنه‌نمایی، نمایش پستان زنان، تقریبا به طور غیرقابل تردیدی حامل فحوای جنسی است”.

اغلب دادگاه‌های امریکا از تفسیر مشابهی برای ممنوعیت بالاتنه برهنه برای زنان استفاده می‌کنند.

این در حالی است که سال گذشته، یک دادگاه تجدید نظر فدرال در “فورت کالینز” شهر “کلرادو” ممنوعیت بالاتنه برهنه برای زنان را رد کرده بود. این مرجع قضایی استدلال کرده بود که اگر مردان و زنانی می‌خواهند سینه خود را به نمایش بگذارند، نباید میان آن‌ها تفاوتی قایل شد.

بنابر نظر این دادگاه، جنسی‌شدن جامعه باعث شده “این پندار در ما پدید آید که هدف اولیه پستان زنان جنسی است و نه شیردهی به نوزاد. برداشتی که به صورت ابزاری درآمده تا زنان را در جای خود بنشاند”.

در آن مقطع زمانی، مقامات شهری فورت کالینز پس از آنکه بیش از ۳۰۰ هزار دلار هزینه وکیل کردند؛ اعلام کردند از فرجام‌خواهی بر سر حکم دست کشیدند. بدین ترتیب قانون ممنوعیت بالاتنه برهنه برای زنان به طور رسمی در این ناحیه ملغا اعلام شد.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش زنان در آیینه جامعه

Print Friendly, PDF & Email