نمایندگان پنج کشور به شمول افغانستان که اتباع شان را در حادثه انهدام هواپیمای بویینگ 737 اوکرایینی از دست دادند؛ روز پنجشنبه (26 جدی – 16 جنوری) در لندن نشست برگزار خواهند کرد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ “وادیم پریستایکو” – وزیر امور خارجه اوکرایین – روز دوشنبه (23 جدی – 13 جنوری) با اعلام این خبر، تاکید کرد که “کی یف” به دنبال تشکیل پرونده حقوقی و گرفتن غرامت است و این مساله جزو محورهای اصلی گفتگوی کشورهای دخیل این موضوع، در لندن خواهد بود.

وزیر خارجه اوکرایین گفته است که طرح این ادعا که این هواپیمای مسافربری حین نزدیک شدن به یک پایگاه حساس نظامی هدف هدف اصابت موشک قرار گرفته؛ “پوچ و بی اساس” است و نمی تواند “توجیه” مناسبی در پاسخ به این فاجعه باشد.

تصاویری از افغانستانی های جان باخته در این حمله

 

نیروهای نظامی ایران صبح روز شنبه ی همین هفته، پس از اعتراف به هدف قرار دادن “اشتباه” هواپیمای اوکرایینی، گفته بودند که این هواپیما از خط اصلی خود تغییر مسیر داده و بیش از حد به یک “پایگاه حساس نظامی” نزدیک شده بود. همین مساله باعث به “اشتباه افتادن” سیستم دافع هوایی شده و این هواپیما را به یک موشک کروز تشبیه است.

آقای پریستایکو که در یک سفر رسمی در سنگاپور به سر می برد؛ در گفتگو با خبرنگاران، پیرامون نشست روز پنجشنبه در لندن تصریح کرد: ” این گروه از وزرای خارجه کشورهای داغ دیده، قرار است شانزدهم جنوری در لندن گردهم آیند تا در خصوص اقدامات احتمالی و نحوه مواجه با این مساله از جمله اتخاذ شیوه‌های قانونی و چگونگی دنبال کردن رویه قضایی بر ضد آنها {دولت ایران} بحث و گفتگو کنند”.

شایان ذکر است که این نشست در سطح وزرای خارجه کشورهایی چون افغانستان، اوکرایین، کانادا، سویدن و کشوری که هنوز نامی از آن برده نشده، اما احتمال داده می شود بریتانیا باشد؛ در شهر لندن پایتخت انگلستان برگزار خواهد شد.

کانادا با از دست دادن 57 شهروند خود در صدر فهرست قرار دارد. افغانستان هم که 13 شهروند خود را در این حمله موشکی قربانی داده؛ جزو کشورهایی است که در لیست بیشترین متضرر قرار می گیرد.

هواپیمای خطوط هوایی اوکراین حوالی ساعت 6 و چند دقیقه صبح روز چهارشنبه (18 جدی – 8 جنوری) کمتر از 5 دقیقه پس از برخاستن از میدان هوایی بین المللی تهران، در پی یک انفجار مشکوک آتش گرفته و در حومه شهر تهران سقوط کرد. چندین ویدیو از این سانحه، حین انفجار این هواپیما منتشر شد که توسط مردم عادی و با موبایل فلم برداری شده بود.

در ابتدا ایالات متحده امریکا اعلام کرد که بر اساس دریافت های ماهواره ای، این هواپیما هدف موشک قرار گرفته است. اما ایران با رد این موضوع، کشورهای مختلف را متهم به “هجمه های روانی” بر ضد تهران نمود.

شماری از ایرانی های جان باخته در حمله به این هواپیما

 

اما پس از سه روز، صبح روز شنبه (21 جدی – 11 جنوری) فرمانده هوا – فضای سپاه پاسداران ایران در یک نشست خبری، اعتراف کرد که این هواپیما به صورت “اشتباه یک فرد” هدف حمله موشکی قرار گرفته است.

امیرعلی حاجی زاده در این باره تصریح کرد که ایران تمامی مسوولیت های این حادثه را به عهده می گیرد.

با این حال؛ “وادیم پریستایکو” وزیر خارجه اوکراین می گوید: ” … کلیه افرادی که در این ماجرا دخیل بودند باید مسوول شناخته شوند. نباید تنها انگشت اتهام به سوی یک سرباز ساده که کلید را فشار داده نشانه گرفته شود؛ بلکه این دولت ایران است که باید مسوول شناخته شود”.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email