نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان می گوید که به احتمال زیاد، ایران در روند صلح افغانستان همکاری نکند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ “ضمیر کابلوف” نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در امور افغانستان اعلام کرده است که با توجه به تنش های موجود بین ایران و امریکا در خاورمیانه و تبدیل شدن این تنش به حملاتی که جهان ظرف هفته گذشته شاهد آن بود؛ احتمالا ایران با روند صلح افغانستان همکاری نکند.

آقای کابلوف که مدیریت شعبه دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه را نیز به عهده دارد گفته است که این تنش ها باعث شده که ایران دیگر “مثل گذشته” با برنامه های صلح امریکا در منطقه و به ویژه در امور افغانستان دخالت نداشته باشد و روسیه این موضوع را از طریق کانال های “غیررسمی” دریافته است.

آقای کابلوف اظهار کرده است: ” تشدید درگیری میان ایالات متحده و ایران به خاطر ترور ژنرال قاسم سلیمانی، به نظر ما، ممکن است بر اوضاع افغانستان به ویژه روند صلح تاثیر بگذارد. به این معنا که ایران از همکاری نه تنها در منطقه، بلکه در افغانستان نیز خود داری کند”.

ایران از جمله کشورهایی است که تاکنون چندین بار – دست کم دوبار به صورت رسمی – میزبان نمایندگان گروه طالبان بوده است. ارتباط این کشور با گروه طالبان که تا پیش از سال 1394 همواره تکذیب می شد؛ با گفتگوی سفیر این کشور در کابل با رسانه ها علنی گردید. “فدا حسین مالکی” از ارتباط های این کشور با گروه طالبان یاد کرده و گفته بود که این به معنای “همکاری” با این گروه نیست.

همین مساله انتقادهای زیادی را در بین مقامات دولت افغانستان برانگیخت.

با این حال؛ ایران به عنوان یک کشور دخیل در امور افغانستان و نزدیک به طالبان شناخته می شود که امریکا همواره تلاش کرده است در روند صلح، پای همکاری های تهران را نیز به میان بکشد. اما با توجه به تنش های موجود، کابل همواره نگران است که روند گفتگوهای صلح افغانستان، از این قضایا متاثر گردد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email