یک گزارش نشان می دهد که اداره عملیاتی و حمایتی توسعه ملی ریاست جمهوری، در دوسال اخیر، بیش از هشت صد پروژه را در بخش های گوناگون، به دست آورده است. اما این اداره، درباره هزینه ها و جزییات کار این پروژه ها، به رسانه ها اطلاعات ناقص و چند پهلو داده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ مسوولان این اداره می‌ گویند که آنان کارهای شان را شامل “پنجاه و هفت” پروژه بزرگ کرده‌اند و تاکنون، نزدیک به ده میلیارد افغانی در این پروژه‌ها هزینه شده است. اما دیده‌ بان شفافیت افغانستان بدین باور است که “سی تا چهل” درصد بودجه کشور، در کارهای اداره عملیاتی و حمایتی توسعه ملی ریاست جمهوری هزینه می‌ شود.

بربنیاد اطلاعاتی که اداره عملیاتی و حمایتی توسعه ملی ریاست جمهوری به دست داده است؛ این اداره که دو سال از ایجادش می‌گذرد؛ تاکنون، “هشت‌صد و سی و پنج” برنامه ساختمانی و بازسازی را زیر پوشش “پنجاه و هفت” پروژه بزرگ، در کارنامه دارد که از این میان، “یک صد و سیزده” برنامه تکمیل شده‌اند. مسوولان این اداره می‌گویند که آنان در این مدت، نزدیک به ده میلیارد افغانی را هزینه کارهای‌شان کرده‌اند و در مقابل، از این رهگذر، نزدیک به سه میلیارد افغانی صرفه‌جویی شده ‌است.

حجت‌الله مجددی، مسوول رسانه‌ای اداره عملیاتی و حمایتی توسعه ملی ریاست جمهوری در این باره می گوید: ” رییس صاحب جمهور هم اکثریت کارها را که فکر ‌کند توسط یک مرجع دیگر انجام نمی‌شود؛ به اداره عملیات می‌دهد”.

اما در فهرستی که اداره عملیاتی و حمایتی توسعه ملی ریاست جمهوری، از کارهای این اداره به‌ طلوع‌ نیوز فرستاده است؛ درباره جزییات و هزینه‌های هر یک از برنامه‌ها و پروژه‌های زیر پوشش این اداره، چیزی دیده نمی‌شود. این خبرنگار نیز در بهار امسال، گزارشی را درباره کارهای اداره عملیاتی و حمایتی توسعه ملی ریاست جمهوری، تهیه کرده بود. مسوولان این اداره، به او فهرست کارهایی متفاوت از آنچه که ما در اختیار داریم، داده‌اند. در این فهرست، شمار پروژه‌ها، ۱۸۲ و هزینه این پروژه‌ها، بیش از هفت میلیارد و هفت‌صد میلیون افغانی نگاشته شده‌ است.

مجتبی بیگزاد خبرنگار، می گوید: ” در برخی ولایت‌ها پروژه‌ها حذف شده بود.  نام پروژه بود؛ ولی مقدار پول حذف شده بود. زمانی که ما دوباره همراه‌شان تماس گرفتیم، گفتند که ما صرفه‌جویی کردیم در پروژه‌ها و یا هم برخی پروژه‌ها را به شکل درستش تطبیق نکرده بودند و یا هم اصلا تطبیق نکرده بودند”.

دیده‌بان شفافیت افغانستان نیز که از پاسخگو نبودن اداره عملیاتی و حمایتی توسعه ملی ریاست جمهوری درباره کارهای این اداره انتقاد می‌کند؛ مسوولیت‌های داده ‌شده به این اداره را، موازی با کارهای برخی از نهادهای دیگر دولتی می‌داند.

سیداکرام افضلی، رییس دیده‌بان شفافیت افغانستان، تاکید می کند: ” واحد عملیاتی، سی یا چهل درصد بودجه انکشافی حکومت را به مصرف می‌رساند که این یک رقم بسیار بالا است؛ اما پاسخ‌گویی و شفافیت در این واحد هنوز قابل پرسش است”.

در چنین اوضاعی، مسوولان اداره عملیاتی و حمایتی توسعه ملی ریاست جمهوری می‌گویند که آنان برای پیشبُرد کارهای‌شان در سال آینده، درخواست بیست و هشت میلیارد افغانی را مطرح کرده اند.

اداره‌ای که نیروی کارش با مدغم شدن تصدی “بنایی” به این اداره تامین شده و مسوولان آن تاکید می‌ورزند که در دو سال گذشته، برای بیست و شش هزار تن کار همیشگی و برای یک میلیون تن دیگر، کار موقت ایجاد کرده‌اند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email