ایالات متحده امریکا احتمال داده است که در سال 2020 میلادی برای عقد یک معامله با طالبان به توافق برسد.

به گزارش آریاتودی به نقل از اسپوتنیک؛ “رابرت اوبراین” مشاور امنیت ملی رییس جمهور امریكا در یک مصاحبه ابراز داشت که احتمال دارد دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده در سال جدید (2020) با طالبان توافق كند؛ اما حتا اگر توافقی نیز در میان نباشد؛ واشنگتن قصد کاهش نیروها در افغانستان را دارد.

اوبراین در مصاحبه با وبسایت خبری اکسیوس “Axios” گفت: ” نیروهای نظامی و ارتش افغانستان اکنون بهبود یافته و در حال دست‌یابی به پیشرفت های بیشتر می‌باشند و من  فکر می کنم در زمان مناسب، به زودی با توافق و یا هم بدون آن، ما حضور نظامی خود را در افغانستان کاهش خواهیم داد”.

اوبراین در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ قصد دارد قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا توافق نامه صلح با طالبان را امضا کند، گفت: ” این امر ممکن است امسال اتفاق بیفتد. من بر اساس زمان برگزاری انتخابات قضاوت نمی کنم. اما فکر می کنم این احتمال وجود دارد که امسال معامله انجام شود. ما روی آن کار می کنیم. اما باید توافق خوبی باشد”.

این در حالی است که پیش از این، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته بود که توافق صلح با امریکا در آینده نزدیک امضا خواهد شد.

سهیل شاهین در تاکید بر اینکه زمان امضای توافق هنوز مشخص نشده اظهار داشت: ” انتظار داریم که زمان آن به زودی مشخص شود”.

وی دلیل تاخیر این نشست را نیز تنش‌های اخیر ایران و امریکا دانست و ادامه داد که با کاهش تنش‌ها به احتمال بسیار زیاد در هفته جاری توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان با حضور نمایندگان کشور‌های جهان به امضا برسد.

“ضمیر کابلوف” نماینده ویژه ولادیمیر پوتین – رییس جمهوری روسیه – در افغانستان چندی پیش از احتمال امضای توافق بین امریکا و طالبان پس از تعطیلات سال نو میلادی خبر داده بود.

کابلوف گفته بود که روسیه و شماری از دیگر کشورها نیز آماده هستند تا به عنوان ناظر، در زمان امضای توافق حضور داشته باشند و تاکید کرده بود که مسکو آماده است تا نقش تضمین کننده توافق را ایفا کند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email