ده‌ها تن از نظامیان عربستان سعودی که هم اکنون در پایگاه‌های نظامی ایالات متحده امریکا در حال آموزش هستند؛ از این کشور اخراج می‌شوند.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ این خبر روز یکشنبه (22 جدی – 12 جنوری) از سوی شبکه خبری “سی ان ان” به نقل از منابع ناشناس اعلام شد. به گفته این منابع؛ تصمیم به اخراج این افراد پس از انجام تحقیقات درباره تیراندازیِ ماه دسمبر در پایگاه نیروی هوایی “پنساکولا” در ایالت فلوریدای امریکا گرفته شده است.

در جریان این تیراندازی که بامداد جمعه ۶ دسمبر روی داد؛ دست‌کم ۳ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شدند. عامل تیراندازی فردی به نام “محمدسعید شمرانی”، یکی از نظامیان سعودی تحت آموزش در این پایگاه بود.

در آن زمان تحقیقات پولیس فدرال امریکا “اف بی‌ آی” نشان داد که محمدسعید شمرانی پیش از حمله، پیام‌هایی خصمانه را بر ضد ایالات متحده امریکا در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.

پس از این حادثه، وزارت دفاع امریکا در ۱۰ دسمبر اعلام کرد که آموزش پرسنل نظامی سعودی در این کشور را متوقف کرده است. پنتاگون همچنین در ۱۹ دسمبر اعلام کرد که تحقیقاتی را درباره حدود ۸۵۰ دانشجوی نظامی سعودی که در ایالات متحده مشغول به تحصیل هستند، آغاز کرده است.

 

شبکه خبری “سی ان ان” به نقل از منابع ناشناس می‌نویسد: ” اگرچه ده‌ها سعودی که اخراج می‌شوند متهم به کمک به محمد سعید الشمرانی ۲۱ ساله نیستند؛ اما تحقیقات پنتاگون نشان داده است که برخی از آنها، با گروه‌های افراطی در ارتباط بودند”.

یکی دیگر از منابع آگاه از این پرونده نیز گفته است که برخی از نظامیان اخراجی، متهم به فعالیت در موضوع “پورنوگرافی” (مباحث سکسی) کودکان هستند.

هنوز نه پولیس فدرال امریکا و نه سفارت عربستان سعودی در واشنگتن، به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

تنها اظهارنظر رسمی در این باره از سوی رابرت کارور، از سخنگویان وزارت دفاع امریکا اعلام شده که گفته است: ” در پی فاجعه پنساکولا، وزارت دفاع برنامه‌های آموزشی خود را برای دانشجویان نظامی سعودی محدود کرده است”.

پنتاگون نتیجه تحقیقاتش را در اختیار وزارت دادگستری (عدلیه) امریکا گذاشته است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email