مسوولان در کمیسیون انتخابات می‌گویند که تاهنوز کمیسیون شکایات انتخاباتی درباره تصمیم خود مبنی بر بازشماری آرای بیش از 2500 محل به آنان وضاحت نداده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری جمهور؛ مسوولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که در روند رسیدگی به شکایات انتخاباتی، بیش از 2500 محل در 20 ولایت به بازشماری سوق داده شده است.

محمدرضا فیاض سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی روز گذشته به خبرگزاری جمهور گفته بود که آرای 2555 محل در بیش از 20 ولایت به بازشماری سوق داده شده که بیشترین آن در ولایات ننگرهار، کنر و هلمند می‌باشد.

اما مسوولان در کمیسیون انتخابات می‌گویند که تاهنوز کمیسیون شکایات، دلایل بازشماری آرای بیش از 2500 محل را برای این نهاد روشن نکرده است.

عبدالعزیز ابراهیمی سخنگوی کمیسیون انتخابات نیز در صحبت با خبرگزاری جمهور گفته است: ” کمیسیون انتخابات در چهار چوب قانون و طرزالعمل‌ها مکلف است که در روند رسیدگی به شکایات ثبت شده مبنی بر اعلام نتایج ابتدایی انتخابات همراه کمیسیون شکایات همکاری و کمک کند”.

آقای ابراهیمی می گوید: ” کمیسیون شکایات انتخاباتی تاهنوز دلایل بازشماری آرای 2555  محل در بیش از 20 ولایت را به کمیسیون انتخابات روشن نکرده است”.

وی با بیان اینکه کمیسیون انتخابات خواهان وضاحت از کمیسیون شکایات، درباره آرایی که به بازشماری سوق داده شده‌ اند می‌باشد تصریح می کند: ” وقتی کمیسیون انتخابات دلایل روشنی برای بازشماری آرا، در خصوص اینکه – در کدام ولایت، در کدام محلات و به چه دلیلی – از کمیسیون شکایات دریافت کرد؛ مکلف است که روند عملیاتی بازشماری را آغاز کند”.

سخنگوی کمیسیون انتخابات تاکید می کند: ” دلایل بازشماری آرا در کمیته مشترک که از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی ایجاد شده؛ بررسی می‌ شود و بعد از آن تیم تخنیکی و کارمندان کمیسیون انتخابات در هماهنگی با قوای هوایی کشور، کارمندان کمیسیون انتخابات را جهت بازشماری به ولایات اعزام می کند و روند بازشماری آغاز خواهد شد”.

انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان 1398 که اعلام نتایج ابتدایی آن حدود سه ماه به طول انجامید؛ طبق روال معمول، از جنجالی ترین پروسه های سیاسی افغانستان خوانده شده است. حالا و پس از اعلام نتایج ابتدایی که اشرف غنی با کسب 50.64 درصد آرا در صدر جدول و عبدالله عبدالله با کمتر از 40 درصد در مقام دوم قرار گرفته؛ کمیسیون شکایات با 16 هزار و چند صد شکایت رو به رو شده است.

این هجم از شکایات افزون بر زمان گیر بودن؛ از نظر بسیاری از آگاهان امور به عنوان یک چالش فراگیر بر سر راه نهایی شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری مطرح می گردد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email